Exkurzia z pobrežia do vnútrozemia Kene bola inšpiratívna
Prepájame dva projekty podporované programom SlovakAid, aby sme umožnili miestnym komunitám vzájomne si vymieňať skúsenosti a inšpirácie.
Aby miestne komunity uživili svoje rodiny, nekontrolovane využívajú lesy. Prírodné zdroje v Keni vlastní a využíva najmä štát, ktorý nemá kapacitu ich monitorovať a efektívne ochrániť. Miestni ľudia pritom ani nemusia vedieť, že napríklad ťažba dreva môže byť ilegálna.
Holorub v lese Koibatek ako nesprávny príklad ťažby |
V Keni preto pomáhame vytvárať v spolupráci s lokálnymi organizáciami komunitné lesné asociácie, ktoré získajú kontrolu nad prírodnými zdrojmi vo svojom okolí. Tieto lesné asociácie sú v priamom kontakte s vládnymi kenskými inštitúciami, najmä lesnou službou (Kenya Forest Service) a inštitútom pre divokú prírodu (Kenya Wildlife Service), s ktorými majú podpísanú dohodu, aby mohli efektívne využívať lesné zdroje.
Vďaka projektu v lesnom komplexe Mau má už miestna komunitná lesná asociácia bohaté skúsenosti, a preto sme zorganizovali výlet s komunitnými lídrami z pätnástich obcí zo vznikajúcej asociácie na východnom pobreží Kene. Tí sa zameriavajú na ochranu mangrovníkov, vzácnych mokradí.
Miestni sprievodcovia v lese Koibatek – časť komplexu Mau |
Ukážka odborného výkladu v teréne |
Vďaka nadobudnutým skúsenostiam ľudí z lesného komplexu Mau sa lídri z pobrežia dozvedeli ako môžu dlhodobo využívať prírodné zdroje tak, aby ich neničili. Dozvedeli sa, s akými problémami sa stretli pri formovaní komunitnej asociácie, čomu sa vyvarovať, ako komunikovať s vládnymi inštitúciami a pod. Aby obyvatelia pobrežia mohli efektívne využívať lesné zdroje, zapájame ich do šírenia osvety vo svojom okolí, ako aj do mapovania prírodných zdrojov. Na základe získaných informácií sa potom vyčlenia zóny a spôsoby využívania, udelia práva a povinnosti jednotlivým skupinám užívateľov. Možností je mnoho. Od ekoturizmu, cez lesné poľnohospodárstvo, udržateľnú ťažbu dreva, včelárstvo, pestovanie stromov, chov dobytka, kôz či oviec až po produkciu liečivých čajov a prírodných kozmetických prípravkov, v prípade pobrežných mangrovníkových ekosystémov aj chov rýb a krabov.
Ďalšie informácie o projekte TU
Projekt uskutočňujeme vďaka finančnej podpore SlovakAid