Prejsť na hlávný obsah
01 dec 2016
V kategóriach

EÚ ukrýva jadrového “kostlivca v skrini”

Kostlivcom v skrini pre energetický trh a energetickú politiku Európskej únie sú staré jadrové reaktory. Organizácie Bankwatch a Global 2000 na to dnes upozornili viceprezidenta Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Na SET Plan konferencii, ktorá sa koná v Bratislave, mu odovzdali otvorený list a symbolického kostlivca.

Podľa Dany Marekovej, kampanierky Bankwatch a Človeka v ohrození, Maroš Šefčovič aj na diskusnom paneli hovoril o potrebe zahrnúť verejnosť do rozhodovania o záležitostiach Energetickej únie. „Pán viceprezident nám pri preberaní listu a darčeku v podobe kostlivca sľúbil, že otázky účasti verejnosti na jadrovom rozhodovaní preberieme podrobnejšie na stretnutí v Bruseli,“ uviedla Mareková.

Otvorený list upozorňuje, že Európa na Ukrajine finančne podporuje predlžovanie životnosti jadrových reaktorov zo sovietskej éry bez implementácie všetkých bezpečnostných opatrení a bez dostatočnej účasti verejnosti, čím porušuje medzinárodné dohovory. „Podpora EÚ ukrajinskému jadru je zlým príkladom pre zvyšok Európy. Je čas zmeniť trend a zahrnúť verejnosť do rozhodovania o našej energetickej budúcnosti,“ uzatvorila Mareková.

 

Viac informácií:

Video odovzdávania listu a darčeku viceprezidentovi Šefčovičovi: https://www.facebook.com/ceebankwatch/

http://bankwatch.org/publications/skeletons-are-hiding-closet-europes-energy-policy-letter-maros-sefcovic-eus-support-nuc

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie