Prejsť na hlávný obsah
04 feb 2021

Duálne vzdelávanie môže byť pre mládež z vylúčených komunít cestou k lepšej budúcnosti

Dve dievčatá z našej komunity v Plaveckom Štvrtku sa pred časom zapojili do programu duálneho vzdelávania. Získali tak nielen odhodlanie študovať na strednej škole, ale aj lepšiu možnosť zamestnať sa.

Kika (18) a Betka (19) sú sestry, ktoré pochádzajú z vylúčenej lokality. V novembri 2018 sa vďaka nášmu komunitnému centru v Plaveckom Štvrtku dozvedeli o programe duálneho vzdelávania dm drogerie markt. V decembri sa prvýkrát stretli s manažérkami vzdelávacích aktivít dm. Tie im porozprávali o výhodách duálneho štúdia a o možnostiach získania podpory popri štúdiu a praxi.

Dievčatám sa myšlienka zapáčila. Začali sa raz týždenne zúčastňovať aktivít v komunitnom centre a rovnako sa raz do týždňa stretávali s dobrovoľníčkou Vierkou, ktorá sa stala ich mentorkou a pomáhala im s prípravou na prijímacie skúšky. 

Vo februári 2019 sa Kika s Betkou zúčastnili prezentácií študentov duálneho vzdelávania v Šamoríne. V máji absolvovali prijímacie skúšky a dostali sa na trojročný študijný odbor – predavač, predavačka. V júni dievčatá skončili základnú školu v Plaveckom Štvrtku a v septembri nastúpili na SOŠ v Bratislave. 

Veľa ľuďom záleží na ich osude

Štúdium na strednej škole bolo pre dievčatá zo začiatku výzvou, museli si zvyknúť na nový režim a každodenné cestovanie do Bratislavy. Občas aj rozmýšľali, že to vzdajú, ale napokon vydržali. Dôležité je, že po celý čas pri sebe mali a aj naďalej majú veľkú sieť podpory.

Vyučovací týždeň v prvom ročníku sa skladal z dvoch dní v škole a troch dní na praxi v drogérii. Dievčatá mali šťastie na skvelú vedúcu predajne Janku, ktorá je ako ich mama a sestry pozitívne motivuje. Veľkú podporu dostali dievčatá aj od kolegýň v predajni či od majsterky odborného výcviku v škole. Samozrejme sa mohli kedykoľvek obrátiť aj na pracovníčky nášho komunitného centra.

Prvý ročník dievčatá riadne ukončili, a hoci vyučovanie prebiehalo dištančne kvôli pandemickým obmedzeniam, prax pokračovala. Od druhého ročníka majú študenti okrem praxe aj možnosť brigádovať. Pre Kiku a Betku sa nám podarilo získať výnimku. Keďže sa vedúcej praxe osvedčili, brigádovať mohli už od leta, a tak počas prázdnin nestratili pracovné návyky. Aj prax počas školy je platená, ale peniazmi, ktoré si dievčatá zarobia naviac na brigáde, vedia prispieť na chod domácnosti, keďže žijú iba s tetou vo veľmi skromných podmienkach.

Práca v predajni sa Kike a Betke páči. Ich vedúca aj kolegyne sú s nimi veľmi spokojné a berú ich už ako neoddeliteľnú súčasť tímu. Počas ťažšieho pandemického obdobia im reťazec dokonca daroval potrebné hygienické balíčky a drogériu, ktoré by si inak nemohli dovoliť.

Kika s Betkou pokračujú, pridajú sa aj ďalšie

Na jeseň 2020 nastúpili dievčatá do druhého ročníka. Vzdelávanie prebieha zatiaľ dištančne, sestry dostali tablety, aby sa doňho mohli zapojiť. Kým to bolo možné, chodievali do komunitného centra aj osobne a raz do týždňa sa stretávali s mentorkou Zdenkou, dobrovoľníčkou, ktorá je im podobne ako predošlá mentorka Vierka veľkou oporou. Obe dievčatá majú silnú motiváciu štúdium dokončiť, napriek prekážkam, ktoré im život kladie pod nohy.

Keďže sa nám táto spolupráca s DM veľmi páči, chceme program rozšíriť aj do ďalších komunít. Minulý mesiac prejavili záujem o duálne vzdelávanie dve deviatačky vo Sveržove. Veľmi sa z toho tešíme, keďže práve vzdelávanie a individuálna podpora je možnosťou, ako sa mladí ľudia môžu vymaniť z prostredia generačnej chudoby a získať pre seba lepšiu budúcnosť.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie