Prejsť na hlávný obsah
13 okt 2015

Do školy cez mangrovníkový les

 
Na kenskom ostrove Kadaina v zálive Mida žije iba 350 ľudí, no základnú a strednú školu tu navštevuje raz toľko študentov. Obe školy tu vybudoval súkromný podnikateľský pár, ktorý neďaleko vlastní luxusný hotel. Na ostrov zaviedli potrubie s pitnou vodou a financujú motorovú loďku na prevoz ľudí z ostrova. Samotná loďka však neznamená, že cesta na ostrov, alebo z ostrova bude úplne jednoduchá. Nachádza sa totiž za zhruba kilometrovým pásom hustého mangrovníkového lesa, ktorým sa treba prebrodiť. Hlboké bahno sa strieda s horúcim pieskom a tisíckami ustupujúcich krabov.
 
Hustý mangrovníkový les však miestni obyvatelia nevnímajú ako prekážku. Mnohí sa živia lovom rýb a vedia, že aj vďaka zdravému lesnému ekosystému ich tu majú dostatok. Aj preto sa stali súčasťou komunitnej lesnej asociácie, ktorej hlavnou náplňou je mangrovníkový ekosystém chrániť a racionálne využívať. Na ostrove prebieha regulovaná, kontrolovaná a prebierková ťažba (nie holoruby) dreva a opätovná výsadba nových stromov. Zároveň sú tu vyčlenené oblasti v ktorých sa drevo vôbec neťaží.
 
Aj vďaka týmto iniciatívam sa zlepšujú vzťahy obyvateľov ostrova Kadaina s kenskou vládou, ktorá v roku 2013 nariadila vysťahovanie všetkých obyvateľov. Tí žijú na ostrove od 70tych rokov. Osídlenie tu založili bez povolení a nemajú vlastnícke práva. Oficiálne patrí ostrov pod správu Kenskej lesnej správy, ktorá je však zároveň garantom tvoriaceho sa dokumentu o participatívnej správe lesa a práve jeho súčasťou sú aj obyvatelia ostrova Kadaina.
 
Komunitnú lesnú asociáciu MTAKIMAU, ktorá vznikla v roku 2014, pomohlo založiť Občianske združenie Človek v Ohrození spoločne s viacerými kenskými partnermi – Kwetu Training Centre, KIMCCO, Kenya Forest Service, Kenyan Ministry of Fisheries.
 
škola mangr1

Vodné potrubie v mangrovníkovom lese
 
 
škola mangr2
Korene zdravých dospelých mangrovníkov Rizophora mucronata
 
 
škola mangr3
Obyvatelia ostrova Kadaina práve vystúpili z motorového člna a vydávajú sa na zhruba kilometrovú cestu  mangrovníkovým lesom
 
 
škola mangr4
Masívne korene Rizophora mucronata vedľa dospelého Bruguiera gymnorrhiza
 
 
škola mangr5
 
 
 
škola mangr6
Mangrovníkovým lesom prechádzajú ľudia bosí
 
 
škola mnagr7
Počas odlivu sú niektoré časti lesa bez vody a piesková pôda sa na horúcom slnku rýchlo prehrieva
 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie