Prejsť na hlávný obsah
22 máj 2024
V kategóriach

Deti z Luhanského detského domova majú nový „domov“

Pomohli sme zrekonštruovať detský domov pre drobcov od 2 do 4 rokov, ktorí už v živote zažili niekoľko evakuácií. Veríme, že im v ňom bude príjemne a bezpečne.

Luhanský detský domov č. 2, v ktorom sú umiestnené deti od 2 do 4 rokov, zažil od roku 2014 už štyri evakuácie. „Najprv nás premiestnili do Charkova, potom do Severodonecka, tretia evakuácia bola do Ľvova a napokon sme skončili tu v Zakarpatsku, v komunite Velyki Lučky, v obci Benedykivtsi, kde nás prijali s otvorenou náručou,“ vymenúva desaťročnú históriu Julija Orosová, právna poradkyňa Luhanského detského domova.

Sama som mama a vždy, keď vidím deti z vnútorne vysídlených rodín, ktoré museli opustiť svoj domov a vykročiť do neznáma, príde mi to ľúto a oči mi zvlhnú. Tieto deti sú však nielen vnútorne vysídlené. Zažili evakuáciu domova bez toho, aby mohli za ruku držať svoju mamu či otca.

Maryna, komunikačná manažérka ČVO na Ukrajine

Spočiatku bolo v zariadení 40 detí, z toho dve siroty, tri deti zbavené rodičovskej starostlivosti a 35 detí v ťažkej životnej situácii. 15 z nich poslali do podobného zariadenia v Slovinsku, kde sú dodnes a čakajú, kedy sa budú môcť vrátiť. Ďalších 15 detičiek sa podarilo umiestniť do náhradných rodín či iných foriem pestúnskej starostlivosti. Momentálne je teda v Zakarpatsku desať detí a čoskoro sa k nim vrátia aj ich malí kamoši a kamošky zo Slovinska.

Človek v ohrození s partnermi pre ne ich nový domov zrekonštruoval a zariadil nábytkom, spotrebičmi a iným potrebným vybavením. Dve poschodia budovy bývalej polikliniky vyčlenili pre 40 detí a personál. Okrem spálni a kúpeľní sú v budove technické priestory, jedáleň a – samozrejme – herňa. Jedna z opatrovateliek sa z nových priestorov veľmi teší: „Snažíme sa, aby sa deti cítili príjemne, šťastne a aby zabudli na to strašné slovo vojna. Ďakujeme, že na to budeme môcť využívať tieto nové priestory.“

Ak poviem, že som šťastná, že sú deti konečne na relatívne bezpečnom mieste, nič to vlastne neznamená… Videla som však v Luhanskom detskom domove oči detí, ktoré sa tešili zo spoločných hier, ruky, ktoré sa načahovali za novými hračkami a veľmi si želám, aby sa tam cítili príjemne, útulne, ako doma…“

Maryna Honcharenko

O tieto osobné dojmy sa s nami podelila kolegyňa z komunikačného oddelenia našej ukrajinskej kancelárie Maryna. Veríme, že deti tam zažijú pekné chvíle a budú sa cítiť bezpečne. Ďakujeme našim partnerom, ktorí priložili ruku k dielu a pomohli spolu s nami vytvoriť toto miesto, ktoré bude na najbližšie roky ich domovom.

Caritas ČR nainštalovala čističku odpadových vôd a čiastočne vybavila kuchyňu.

IOM poskytla nepotravinové predmety do kuchyne.

NEHEMIA vybavila detské ihrisko.

Zakarpatská správa a komunita Velyki Lučky vykonali rekonštrukciu tretieho poschodia. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie