Prejsť na hlávný obsah
26 sep 2024

Skutočné darčeky naplnili deťom školské batohy

Ukrajinským deťom sme rozdali školské batohy s pomôckami. Podporili sme najmä zraniteľné skupiny obyvateľov, teda vnútorné vysídlené rodiny s deťmi, mnohopočetné rodiny ako aj jednorodičovské domácnosti a rodiny v ťažkej situácii.

Aj toto leto sme deťom na Ukrajine rozdali školské batohy plné pomôcok. Tentokrát sme sa zamerali na Černihivskú a Kyjevskú oblasť, ktoré sa nachádzajú v blízkosti hraníc a tiež na Sumskú oblasť, kde sa bezpečnostná situácia v posledných mesiacoch výrazne zhoršila a tamojšie deti budú pokračovať vo vzdelávaní predovšetkým online formou. V každej oblasti sme rozdali 140 batohov, celkovo 420 kusov.

Každá taška je naplnená zošitmi, perami, fixkami, farebným papierom, ceruzkami, plným peračníkom, priečinkom na zošity, obalmi a ďalšími potrebnými písacími potrebami.

Iryna Voloshchenko je riaditeľka odboru vzdelávania, mládeže, telesnej kultúry a športu v obci Makariv v Kyjevskej oblasti a o prekážkach vo vzdelávania hovorí takto:

„Makarivská komunita sa nachádzala v oblasti aktívnych bojov. Okupovaných tu bolo až 18 miestnych osád. Je tu veľmi veľa poškodených či celkom zničených objektov, najmä materských a základných škôl. Aj samotný Makariv bol čiastočne obsadený. Po ruskej invázii sa deti asi dva týždne učili online. Potom sa už nemohli učiť vôbec, keďže nešla elektrina a všetko prestalo fungovať. Dištančné vzdelávanie sme obnovili až začiatkom apríla 2022 a v septembri sme čiastočne obnovili aj priamu výučbu v tých školách, ktoré neboli vážne poškodené, prípadne tých, ktoré sa nám viac-menej podarilo opraviť a kde boli k dispozícii protiletecké kryty. Máme tu dokonca jednu školu, ktorá je otvorená teraz po prvýkrát až po dva a pol roku.“

Deti si už na vojnu zvykli

Je to strašidelné, ale deti si už na vojnu  zvykli. Zo začiatku to bolo pre nás ťažké, rozmýšľali sme, ako ich dostať počas poplachov čím skôr do krytov, ako tam dostať škôlkarov, keď práve zaspali. Teraz sa však z toho stala už taká rutina. Je poplach, deti si zoberú bezpečnostné batohy a vedia, že musia ísť urýchlene do krytu.

Batohy plné školských pomôcok sú pre mnohé rodiny veľkou pomocou. Najmä pre tie, kde majú čo i len jedno dieťa so špeciálnymi vzdelávacími potrebami. Miestna komunita si podľa slov Iryny Voloshchenko momentálne nemôže dovoliť nakupovať deťom školské pomôcky, preto sú veľmi vďační za akúkoľvek pomoc „zvonka“.

Yulia je vdova, mama troch detí vo veku 17, 15 a 5 rokov. Najstaršia dcéra Valéria je zdravotne znevýhodnená, navštevuje 10. triedu. Aj ona dostala školskú tašku so všetkými potrebnými pomôckami a pre jej mamu to bola veľká pomoc.

Tašku prišli Kyrylovi zobrať mama so sestrou.

Žijeme od výplaty k výplate. Kúpiť dcére batoh takej kvality a s takou bohatou náplňou by bol pre mňa problém. Nemôžem si totiž dovoliť zaplatiť deťom ani hodiny doučovania, kde by mohli dobehnúť učivo, ktoré zameškali skrz vojnu a online vyučovanie. Dcéra má stále záchvaty paniky pri každom leteckom poplachu, už viac ako dva roky.

Yuliina prostredná dcéra opisuje, aké boli pre ňu aj ostatné deti posledné dva roky štúdia veľmi ťažké. V noci počas leteckých poplachov museli neustále utekať do pivníc a cez deň sa potom nemohli poriadne sústrediť na vyučovanie. „Nemôžeš poriadne pochopiť tému, sústrediť sa na učivo, keďže počas vyučovania aj niekoľkokrát utekáš ukryť sa, keď zaznejú sirény. Je to ťažké.“

Je to pre nás veľká pomoc

Po školský batoh pre svojho sedemročného syna Kyryla prišla aj jeho mama Kateryna s dcérou. Chlapec má poruchu reči a navštevuje inkluzívnu triedu v miestnej škole. Okrem neho má Kateryna ešte ďalších päť detí a musí sa poriadne obracať, aby im nič nechýbalo.

 Je to pre nás veľká pomoc. Aj s manželovým platom predstavuje jedna takáto plná školská taška asi šestinu mesačného príjmu našej rodiny. Preto sa nám, samozrejme, oplatilo pre ňu zájsť aj viac ako 10 kilometrov. Kyryla sme sem so sebou nevzali, ale povedali sme mu, že prídeme s darčekom. Je veľmi rád, že môže chodiť do školy.

Sedemročný Viktor a desaťročný Oleh, ktorý má zdravotné postihnutie, pochádzajú z mnohodetných rodín. Do Makarivu po nové školské tašky prišli so svojimi mamami.

Takáto pomoc je veľmi dôležitá, pre mnohé rodiny je teraz veľmi ťažké prežiť. Najmä preto, že mnohí muži sú na fronte, mamy sú doma s deťmi samy a počítajú každý cent. Ja sama mám päť detí a manžel mi zomrel. Nedokážem deťom zabezpečiť všetko, čo potrebujú do školy. 

Viktoria, Viktorova matka.

Školy pri hraniciach vyučujú len online

Marharyta Mykhailyk pracuje na  Oddelení školstva, rodiny, mládeže a športu v Snovsku, v Černihivskej oblasti a vysvetľuje, že v ich obci žijú ľudia vysídlení z Luhanskej, Doneckej a Charkovskej oblasti, ako aj tí z pohraničných obcí regiónu, ktoré boli masívne ostreľované. Nemajú ani jednu školu, ktorá by fungovala úplne normálne, takže vzdelávanie je zmiešané.

Má to viacero dôvodov. Rodičia sa boja posielať svoje deti do školy, pretože tam neustále prebieha ostreľovanie. Niektoré školské kryty zasa nedokážu pojať všetkých žiakov, preto sa musia učiť na etapy či zmiešanou formou. Školy, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti ruskej hranice, majú kvôli bezpečnosti výhradne len online vzdelávanie.

Mama 11-ročnej šiestačky Poliny Natalia opisuje, aké ťažké časy momentálne prežíva.

Mám štyri deti vo veku od 2 do 17 rokov. Som taká rada, že Polina dostala plnú školskú tašku, pretože ešte som ani nekúpila všetko potrebné pre ďalšie dieťa, ktoré ide do druhej triedy. Jednoducho na to nemám peniaze.

Sme radi, že školské batohy plné pomôcok urobili radosť nielen obdarovaným deťom, ale aj ich mamám a aspoň trochu odľahčili ich rodinné rozpočty. Ďakujeme za pomoc všetkým, ktorí si kúpili Skutočný darček a podporili tak nákup týchto batohov.

Ak chcete pomôcť aj vy, môžete si vybrať niektorý z darčekov TU.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet