Prejsť na hlávný obsah
30 jan 2014
V kategóriach

Vyjadrujeme znepokojenie nad porušovaním ľudských práv na Ukrajine

Vážený pán podpredseda vlády,

s obavami sledujeme vývoj politickej situácie u našich ukrajinských susedov. Potláčanie základných ľudských a politických práv občanov, ignorovanie demokratických inštitúcií a procesov, politikárčenie na úkor riešenia krízy, to všetko sú prejavy toho, že istá časť politických elít sa (na rozdiel od občanov svojej krajiny) vzďaľuje od európskych hodnôt. Únosy, zastrašovanie, dokonca podozrenia z vrážd občianskych aktivistov nemôžu byť prehliadané v krajine susediacej s Európskou úniou, s ktorou sa viedli rozhovory o partnerstve. Mimovládne organizácie financované zo zahraničia sú označované za zahraničných agentov. Obávame sa budúcich rozsiahlych zásahov proti organizáciám, ktoré sa venujú podpore ľudských práv.

Človek v ohrození sa venuje ľudským právam v zahraničí, najmä na Kube a v Bielorusku. Odsudzujeme pokusy prezidenta Janukovyča a jeho spolupracovníkov o zavedenie policajného štátu a diktatúry. Vyjadrujeme solidaritu so všetkými ukrajinskými občanmi, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť krajiny a sú ochotní riskovať svoje pohodlie a zdravie, zúčastňujúc sa pokojne na demonštráciách v Kyjeve a  v regiónoch. Odsudzujeme represie vykonávané na demonštrantoch.

Vážený pán podpredseda vlády, občianske združenie Človek v ohrození je pripravené podporiť všetky aktivity slovenskej vlády, ktoré odsudzujú ľahostajnosť k porušovaniu ľudských práv u našich ukrajinských susedov, a ktoré pomôžu k nastaveniu demokratizačného politického procesu.  Slovensko je vyspelá demokratická krajina a plnohodnotný člen Európskej únie. Nesmieme sa pozerať so založenými rukami a mali by sme byť nápomocní v neľahkej situácii občanov Ukrajiny.

S úctou

Jana Karelová
a celý tím občianskeho združenia
Človek v ohrození

 

Verejná zbierka SOS Ukrajina na pomoc rodinám trpiacich dôsledkami demonštrácií v Kyjeve a rodinám pozostalých.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet