Prejsť na hlávný obsah
02 feb 2016

Človek v ohrození pomáha ľuďom na úteku už aj na Lesbose

Človek v ohrození pomáha ľuďom na úteku už aj na gréckom ostrove Lesbos. V spolupráci so skupinou medzinárodných dobrovoľníkov z Czech Team v okolí mesta Petra zabezpečujeme pomoc pri vyloďovaní ľudí a zo skalnatých častí ostrova odstraňujeme použité záchranné vesty, ktoré môžu ďalšie člny naviesť na útesy.

utesy

„Rozhodli sme sa rozložiť naše sily a pomáhať tam, kde je situácia urgentnejšia,“ hovorí riaditeľ ČvO Braňo Tichý. Podľa oficiálnych štatistík prichádza na Lesbos z Turecka od 1000 do 2000 utečencov denne. V čase minulotýždňového štrajku trajektov však na ostrove uviazlo niekoľkonásobne viac ľudí. „Za bežných okolností ľudia na Lesbose ostávajú niekoľko dní, prechádzajú základnou registráciou, potom ich prevezú do Atén. Avšak v istej fáze bolo na ostrove viac ako päťtisíc ľudí. Vznikla pomerne napätá situácia,“ približuje Tichý.

Napriek tomu, že na Lesbose pôsobí viacero humanitárnych a dobrovoľníckych organizácií, pomoc v teréne je naďalej potrebná, najmä pokiaľ ide o hliadkovanie na plážach. V súčasnosti máme spolu s Czech Team na starosti časť severnej pláže Eftalou a pomáhame ľuďom pri nočnom vyloďovaní. Zároveň zo skalnatých úsekov odstraňujeme záchranné vesty, ktoré môžu člny naviesť na ostré útesy.

„Člny k pobrežiu mieria mnohokrát za tmy. Snažia sa vyhnúť miestam, kde je veľa svetiel. Jediné, čo sú z diaľky schopné vidieť, sú oranžové vesty, veriac, že ide o miesto, kde môžu bezpečne pristáť. Paradoxne, kým na plážach vesty nie sú, pretože sa pravidelne upratujú, na skalách ostávajú a priťahujú ľode, ktorým hrozí roztrieštenie sa o skaly,“ upozorňuje Tichý.

vesty

V teréne naďalej ostáva i mobilný humanitárny tím ČvO, ktorý distribuuje pomoc a koordinuje dobrovoľníkov v okolí srbského pohraničného mesta Šíd.

Typ práce na Lesbose, ako aj jeho vzdialenosť, vyžaduje väčšiu odbornosť a skúsenosti z terénu, aj preto do Grécka nebudeme vysielať dobrovoľníkov, podobne ako to dnes robí v prípade Srbska. Na ostrov plánujeme posielať skúsenejších jednotlivcov, ktorí budú ochotní na mieste pôsobiť niekoľko týždňov.

rozbity cln

Na Lesbose pôsobí náš terénny pracovník Marián Cehelník.

Podporiť pomoc ľuďom na úteku a pôsobenie na gréckom Lesbose je možné na Človek v ohrození/Darujeme.

Zdroj foto: ČvO

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie