Človek v ohrození na príbehy z totality nedovolí zabudnúť.
Pripravili sme pre učiteľov ďalšiu metodickú príručku. Ponúkame im kvalitnú publikáciu s aktivitami a štyrmi dokumentárnymi filmami z obdobia totality. Príručka Zabudnuté príbehy reflektuje udalosti z našej nedávnej minulosti a pomáha mladým ľuďom lepšie sa orientovať v dnešnej spoločnosti.
Príručku sme vytvorili najmä pre učiteľov a učiteľky stredných škôl, ale môžu ju využiť aj vyššie ročníky základných škôl. Publikácia sa venuje obdobiu totality v 50. rokoch minulého storočia a je výsledkom projektu Zabudnuté príbehy.
Príručka obsahuje informačné texty k štyrom dokumentárnym filmom z produkcie Ústavu pamäti národa a Nadácie Ústavu pamäti národa. Vybrané dokumentárne filmy vedia zaujať mladé publikum a svojou dĺžkou sú vhodné na premietanie počas vyučovacej hodiny.
Publikácia je rozdelená do štyroch kapitol nazvaných podľa jednotlivých filmov. Kapitola Prežili sme gulag vysvetľuje prečo vznikli gulagy, kto bol odsúdený na prácu v gulagu, prípadne čo čakalo občanov po návrate z pracovného tábora. Kapitoly Ako som mal začať tretiu svetovú vojnu a Jáchymovské peklo vysvetľujú, kto sa dopúšťal protištátnej činnosti, či za čo boli ľudia väznení. Zároveň filmy prislúchajúce k týmto kapitolám prinášajú príbehy ľudí, odsúdených do pracovných táborov v bývalom Československu.Posledná kapitola Tiene barbarskej noci a k nej príslušný film s rovnomenným názvom hovoria o akcii zameranej na likvidáciu mužských reholí.
Každú kapitolu dopĺňa niekoľko aktivít. „Aktivity učia študentov a študentky pracovať s textom a filmom a porozumieť mu. Každá aktivita obsahuje niekoľko príloh, ktoré majú za úlohu zaujať pozornosť žiakov a žiačiek,“ vysvetľuje Andrej Návojský, autor metodických aktivít v príručke.
Šúčasťou projektu Zabudnuté príbehy je aj súťaž Hľadanie zabudnutých príbehov, do ktorej sa môžu zapojiť tímy študentov a študentiek. Ich úlohou je hľadať vo svojom okolí pamätníka komunistického režimu, pátrať po jeho minulosti a dokumentovať jeho osud. Kliknite pre bližšie informácie.
Príručku Zabudnuté príbehy a štyri dokumentárne filmy si učitelia môžu zadarmo objednať na gv@cloveovohrozeni.sk alebo vyzdvihnúť v OZ Človek v ohrození, Pražská 11, Bratislava, alebo si ju môžete stiahnuť.
Projekt je financovaný s podporou Európskej Komisie.
Tags: kampane-prava