Prejsť na hlávný obsah
02 aug 2024

Cesta „domov“

Od vypuknutia vojny na Ukrajine „našimi rukami“ prešlo množstvo ľudí, pre ktorých sa Slovensko stalo dočasným či trvalým domovom. Vždy sa im snažíme poradiť, pomôcť, nasmerovať ich a urobiť všetko pre to, aby boli v našej krajine samostatní a sebestační. Niektoré príbehy rýchlo prepíšu iné. Niektorými však žijeme dlhšie a ostanú nám v pamäti navždy. Taký bol aj príbeh pani Liudmily. 

Sedemdesiatročná dôchodkyňa, pôvodne učiteľka matematiky, prišla do Košíc z mesta Kramatorsk v Doneckej oblasti. Sama. Spočiatku plachá dáma nikomu veľmi nedôverovala. Bývala na ubytovni, poberala dôchodok, ktorý jej ako-tak vystačil na živobytie a pomaly sa „oťukávala“ na novom mieste, medzi novými ľuďmi. Cez Farnosť sv. Ondreja si našla priateľky vo svojom veku a postupne si vybudovala dôveru aj k našej kolegyni Pavlíne, ktorú po odchode na rodičovskú dovolenku nahradila kolegyňa Nela. Liudmila totiž samotu potrebovala časom kompenzovať. A tak niekoľkokrát denne zbehla do našej kancelárie na „slovíčko“ s našimi dievčatami. Postupne pred Nelou odkrývala svoj neľahký životný príbeh, respektíve fragmenty z neho. 

Zistila, že ju počúvam, začala za mnou chodiť a zdôverovať sa mi. Spočiatku sme si dobre nerozumeli, ja som ešte nevedela nič po ukrajinsky, ona zasa po slovensky. To ju však od rozprávania neodradilo,

s úsmevom spomína na začiatky ich priateľstva kolegyňa Nela Franková, odborná pracovníčka s utečencami a utečenkyňami.

Spomienky na synov

Z Liudmily sa napokon vykľula veľmi akčná žena, ktorá navštevovala snáď všetky aktivity, ktoré sme pre ukrajinskú komunitu organizovali. Samozrejmosťou boli jazykové kurzy a konverzácie v slovenčine. Na Nelu sa zasa „lepila“ ukrajinčina, takže dámy sa postupne dorozumievali lepšie a lepšie. Okrem toho, čo potrebovala vybaviť a zabezpečiť, už Liudmila dokázala verbalizovať aj svoje spomienky a pocity. Tie sa viazali najmä na dve rany osudu, ktoré od života utŕžila. Jeden jej syn zahynul na Majdane v roku 2014 a druhý prišiel o život pri nehode. Ostala jej ešte dcéra, ktorá po vypuknutí vojny s deťmi narýchlo odcestovala do Švédska a kam smeroval napokon aj Liudmilin ďalší osud. 

Syn, ktorý jej zahynul na Majdane, získal za svoju službu vlasti vyznamenanie. Ukazovala mi výstrižky z novín, kde o ňom písali a bola na neho veľmi hrdá.

Nela Franková

Smútok za rodinou

Posledný polrok však už začalo byť Liudmyle na Slovensku samej v ubytovni pridlho. Začala upadať na duchu a chradnúť aj fyzicky. Chýbala jej dcéra a vnúčatá, z ktorých najmladšie dievčatko ani nevidela naživo, keďže sa narodilo už vo Švédsku. Okrem toho jej banka na Ukrajine zablokovala kartu, keďže po náhlom odchode z krajiny zabudla odhlásiť odber vody a vznikli jej tak nedoplatky. Prestal jej chodiť dôchodok a problémy sa kopili. Presne na to sme tu však boli my. Starej panej sme pomohli vybaviť všetko, čo potrebovala a napokon ju i vyprevadiť na cestu za rodinou do Švédska, kam ju dcéra zavolala. Nebolo to však zďaleka jednoduché a celý proces nám trval približne pol roka.  

Aby ste mali konkrétnu predstavu, čo všetko naša práca obnáša a aké rôzne prekážky musíme zdolávať, Liudmilin príbeh je celkom peknou ilustráciou. 

Účet, pas, dávka v hmotnej núdzi, nedoplatky, letenky… 

„V prvom rade sme Liudmile otvorili účet v slovenskej banke, aby jej dcéra vedela poslať nejaké peniaze na živobytie. Ďalším krokom bol úrad práce, kde sme jej vybavili dávku v hmotnej núdzi, na ktorú mala vo svojej situácii nárok,“ približuje celý proces Nela, ktorá Liudmilu sprevádzala po všetkých úradoch a nevedno, ako by si bez nej stará pani sama poradila. 

Na to, aby mohla vycestovať do Švédska, potrebovala nový pas, keďže jej pas bol už po exspirácii. Nela s ňou bola urobiť fotografie a zhromaždila všetky potrebné dokumenty, aby jej konzul mohol vystaviť nový pas. V Prešove ich odovzdali konzulátu a čakali. Čakacia doba je dva, tri mesiace. Medzitým bolo potrebné urobiť pani Liudmile lekárske vyšetrenie a vystaviť potvrdenie o tom, že potrebuje starostlivosť, aby mohla bývať u dcéry a nedeportovali ju do utečeneckého tábora vo Švédsku. Vybavili potvrdenie aj preklad do anglického jazyka.  

Ďalšou úlohou bolo uhradiť nedoplatky za vodu, aby jej odblokovali kartu na Ukrajine a mala tak prístup k svojmu dôchodku. To bolo možné vybaviť len na území Ukrajiny, konkrétne v Užhorode. Vďaka dobrovoľníčke z  Farnosti sv. Ondreja, ktorá ju sprevádzala, sa podarilo aj to. Po troch mesiacoch sa Liudmila dočkala aj nového pasu a dcéra tak mohla objednať letenky.  

Ešte však ostávalo zopár úradných záležitosti, aby mohla odísť s „čistým štítom“. Keďže účet v slovenskej banke už viac nepotrebovala, boli ho s Nelou zrušiť, aby za neho zbytočne neplatila poplatok. Tiež museli na cudzineckej polícii podať žiadosť o zrušenie dočasného útočiska/štatútu utečenca a na úrad práce podať žiadosť o zrušenie dávky v hmotnej núdzi. 

Rozlúčka a šťastný let! 

Všetko sa podarilo a po pani Liudmilu prišiel na Slovensko jej šikovný sedemnásťročný vnuk, pomohol jej pobaliť sa a po pár dňoch spoločne odleteli do Švédska za zvyškom rodiny. Samozrejme, nechýbala rozlúčka v našej kancelárii a spoločné fotky na pamiatku. Ihneď po prílete sa kolegyniam ozvala a robí tak dodnes.  

Šťastná Liudmila „doma“ vo Švédsku so svojou dcérou a vnúčatami.

„Zavolá mi, porozpráva, ako sa má, ukáže mi svoju izbu, vnučku, ba dokonca aj nové oblečenie, ktoré jej dcéra nakúpila. A nezabudne dodať, ako mi za všetko ďakuje a ako jej chýbam,“ vraví s úsmevom Nela, ktorá je v kontakte aj s dcérou pani Liudmily a má istotu, že stará dáma je v bezpečí a má sa dobre.  

Teší ma, že je šťastná a spokojná, obklopená rodinou. Som rada, že sme v kontakte a že jej príbeh mal „happyend“ aj vďaka Človeku v ohrození a Farnosti sv. Ondreja.

Nela Franková

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet