Prejsť na hlávný obsah
11 nov 2010
V kategóriach

Anotácie k filmom – Jeden svet na školách III. – 2.časť

Železné dámy Libérie
Daniel Junge, Siatta Scott Johnson / USA / 2007 / 53 min.

Angličtina, libérijčina/ slovenské titulky

Po štrnástich rokoch krvavej občianskej vojny nastúpila v januári 2006 do prezidentského úradu Ellen Sirleafová. Ako prezidentka Libérie sa stala prvou slobodne zvolenou ženou nielen na čele tohto štátu,ale na Africkom kontinente vôbec. Po svojom nástupe sa jej podarilo presadiť do vlády a dôležitých úradov ďalšie silné ženy. Film sleduje jeden rok v živote týchto žien, ktoré sa snažia v spoločnosti, kde dominujú muži, vyrovnávať s ťažkými úlohami a nastavovať jednotlivé politické kroky k demokracii tak, aby predišli tomu, že by vznikajúce problémy a konflikty znovu prerástli do nepokojov  a občianskej vojny.

Zelezne_damy_z_Liberie

Študenti z Pumwani I., II
Mette Sejsbo/ Dánsko/ 2006/ 2×28 min

Angličtina, svahilčina/ slovenské titulky

Hlavnými postavami filmu sú dvaja študenti strednej školy Stella a Thomas žijúci v slume Pumwani, na okraji hlavného mesta Kene Nairobi. V prvej časti filmu možno vidieť ako prežívajú obdobie záverečných skúšok vrátane obáv, či ich zvládnu, ale aj poskúškovej párty, keď už stres opadne a môžu sa zabávať. Obaja sú v období, kedy si robia plány do budúcnosti.V druhej časti, približne o pol roka neskôr, sa režisér opäť vracia do života hlavných hrdinov, aby si pozrel, ako sa im darí plniť svoje sny.

studenti_z_pumwani

Most cez Wadi
Barak Heymann, Tomer Heymann / Izrael / 2006 / 57 min.

Arabčina, hebrejčina/ slovenské titulky

V kraji Wadi, ktorý sa nachádza v strede Izraela, žijú v tesnej blízkosti Židia a Arabi. Po desiatkach rokov násilných konfliktov sa rodičia z oboch strán rozhodli založiť spoločnú bilingválnu a národnostne zmiešanú školu pre svoje deti. Režiséri zachytávajú priebeh jedného roka žiakov a žiačok na tejto škole. Od prvého školského dňa plného obáv a očakávaní, cez postupné vytváranie si kamarátstiev medzi žiakmi. Veľmi skoro sa ukazuje ako sa vedia deti rýchlejšie adaptovať na nový systém ako ich rodičia. Zabávajú sa spolu, pri rozprávaní preskakujú z jedného jazyka do druhého a vôbec neriešia „multikultúrny experiment“, ktorý sa odohráva na ich škole.

most_cez_wadi

Konzum
Erik Gandini/ Švédsko/2003/  52 min

Švédčina, španielčina, angličtina/ slovenské titulky

Film sa snaží poukázať na neudržateľnosť spotrebného systému modernej západnej civilizácie a na útlak, ktorý tento systém spôsobuje obyvateľom cez propagátora alternatívneho spôsobu života Johnom Zerzanom, ktorý sa odmieta klasickým spôsobom zaradiť do spoločnosti; indických robotníkov, ktorí rozoberajú obrovské staré lode na recykláciu ocele; nemajetných pochodujúcich Kubáncov, aj ľudí západnej spoločnosti mechanicky vykonávajúcich zdravotné cvičenia; Taniu, nadšenú západným svetom plným nablýskaného tovaru; aj s presýteným a unudeným milionárom Svantem.

Konzum

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie