Ako vyzerá škola lokálnej demokracie na Ukrajine?
V marci sa končia aktivity projektu, ktorého cieľom bolo podporiť komunitné aktivity v rôznych mestách Ukrajiny, ako aj posilniť spoluprácu medzi občianskym sektorom, samosprávou a lokálnym biznisom.
V spolupráci so združením AHALAR z Černigova sme trénovali komunitných lídrov z viacerých regiónov Ukrajiny, ktorí vo svojich mestách mobilizujú spoluobčanov k tomu, aby zachceli riešiť lokálne problémy na lokálnej úrovni.
Či už ide o ekológiu (čistenie verejných priestorov, triedenie odpadu), kultúru a umenie (multimediálne komunitné festivaly, tvorivé dielne, angažované umelecké projekty), alternatívne vzdelávanie (knižnice ako centrum komunity, artterapeutické dielne), či napríklad prácu s ťažko prispôsobivou mládežou, mnohé ukrajinské komunitné iniciatívy by mohli byť príkladom aj pre Slovensko.
Viac: Začal sa projekt Škola lokálnej demokracie
Čo si však odniesli od nás, sú spôsoby spolupráce so samosprávou, základy riešenia konfliktov, či princípov udržateľného rozvoja komunít. Dvadsať z nich navštívilo Slovensko, kde mali možnosť vymieňať si skúsenosti s našimi aktivistami, ale aj predstaviteľmi samosprávy či lokálnych médií.
Medzi mediálne produkty projektu patrí vzdelávací film o najúspešnejších lokálnych projektoch, kniha o najlepších skúsenostiach a niekoľko televíznych relácií. Mnohé lokálne projekty zapájajú aj presídlencov z vojnou postihnutých regiónov, či rodiny vojnových veteránov.
Hoci Ukrajina prekonáva ťažké obdobie reforiem a hľadania si svojej cesty v budúcnosti, je potešiteľné, že občania sú čoraz viac aktívni vo svojich komunitách a majú obrovskú energiu meniť veci okolo seba.
Krátky promo film (v ukrajinčine) o projekte nájdete tu.
Projekt je podporený SlovakAid.
Text: Zuza Fialová
Foto: archív AHALAR