Prejsť na hlávný obsah
29 mar 2016

Ako vyzerá škola lokálnej demokracie na Ukrajine?

V marci sa končia aktivity projektu, ktorého cieľom bolo podporiť komunitné aktivity v rôznych mestách Ukrajiny, ako aj posilniť spoluprácu medzi občianskym sektorom, samosprávou a lokálnym biznisom.

ukrajina komunita_2

V spolupráci so združením AHALAR z Černigova sme trénovali komunitných lídrov z viacerých regiónov Ukrajiny, ktorí vo svojich mestách mobilizujú spoluobčanov k tomu, aby zachceli riešiť lokálne problémy na lokálnej úrovni.

Či už ide o ekológiu (čistenie verejných priestorov, triedenie odpadu), kultúru a umenie (multimediálne komunitné festivaly, tvorivé dielne, angažované umelecké projekty), alternatívne vzdelávanie (knižnice ako centrum komunity, artterapeutické dielne), či napríklad prácu s ťažko prispôsobivou mládežou, mnohé ukrajinské komunitné iniciatívy by mohli byť príkladom aj pre Slovensko.

Viac: Začal sa projekt Škola lokálnej demokracie

Čo si však odniesli od nás, sú spôsoby spolupráce so samosprávou, základy riešenia konfliktov, či princípov udržateľného rozvoja komunít. Dvadsať z nich navštívilo Slovensko, kde mali možnosť vymieňať si skúsenosti s našimi aktivistami, ale aj predstaviteľmi samosprávy či lokálnych médií.

Medzi mediálne produkty projektu patrí vzdelávací film o najúspešnejších lokálnych projektoch, kniha o najlepších skúsenostiach a niekoľko televíznych relácií. Mnohé lokálne projekty zapájajú aj presídlencov z vojnou postihnutých regiónov, či rodiny vojnových veteránov.

Hoci Ukrajina prekonáva ťažké obdobie reforiem a hľadania si svojej cesty v budúcnosti, je potešiteľné, že občania sú čoraz viac aktívni vo svojich komunitách a majú obrovskú energiu meniť veci okolo seba.

Krátky promo film (v ukrajinčine) o projekte nájdete tu.

12039508 861588137273836_4696341695507557353_n

ukrajina komunita

Projekt je podporený SlovakAid.

Text: Zuza Fialová

Foto: archív AHALAR

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie