Prejsť na hlávný obsah
18 jan 2012

Afganská režisérka Alka Sadatová navštívila Slovensko

AlkaSadat Women Muslim worldNa Slovensko v rámci projektu TWIN SCHOOL prišla mladá afganská režisérka Alka Sadatová. Jej film Polovičný život, ktorý sme premietali aj na festivale dokumentárnych filmov Jeden svet, sa venuje historicky prvej žene v pozícii vyšetrovateľky Marya Basher, čo je unikátne na afganské pomery a ktorá sa umiestnila aj v niektorých rebríčkoch osobnosti sveta.

Verejnosti sme opäť predstavili jej film na diskusii Reflektor, kde Alka rozprávala najmä o postavení žien v Afganistane.

Alka Sadatová počas svojho pobytu na Slovensku navštívila aj školy v Bratislave, Dolnom Kubíne a Košiciach. Žiakom a žiačkám predstavila život v Afganistane, spôsob vyučovania a nedostatok škôl vo vidieckych oblastiach. Alka Sadatová sa snažila zodpovedať na všetky zvedavé otázky detí.  

 

{youtube}NzWBWdgZhbc{/youtube}  

Cieľom trojročného projektu TWIN SCHOOL, do ktorého  sú  zapojené školy z Estónska, Švédska, Veľkej Británie, Slovenska a Afganistanu, je informovať žiakov o Miléniových rozvojových cieľoch (MRC), aktuálnych rozvojových témach, rozvíjať ich kritické myslenie, uvedomiť si vzájomnú prepojenosť medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami a zmeniť naše správanie prostredníctvom zaujímavých zážitkových aktivít pre žiakov.

Jedinečným prvkom tohto projektu je, že sa realizuje v spolupráci s afganskými školami, takže slovenskí žiaci majú možnosť spoznať nielen aktuálne globálne problémy a ich riešenia, ale aj byť v kontakte s afganskými školami, čo im umožní lepšie spoznať túto vzdialenú krajinu a dozvedieť sa o nej aj niečo viac ako prinášajú stereotypné mediálne správy. Zároveň, na príklade konkrétnej krajiny budú mať žiaci možnosť preniknúť do globálnych tém a vzťahov, ktoré nás spájajú s rozvojovými krajinami.

Pozrite si všetky uskutočnené aktivity projektu TWIN SCHOOL.

Kontaktná osoba:

Andrej Návojský

Koordinátor projektu TWIN SCHOOLS

OZ Človek v ohrození

Svätoplukova 1

821 09 Bratislava

Tel.: 02/55422254

Email: gv@clovekvohrozeni.sk.

 

Projekt je podporený Európskou komisiou zo zdrojov EuropeAid a programu MZV SR SlovakAid.

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie