Prejsť na hlávný obsah
09 mar 2016

Zo školákov aktivisti: Budú s okolím hovoriť o téme obchodovania so ženami

Aktivity, ktorými sa usilujeme žiakom a žiačkam základných a stredných škôl priblížiť tému obchodovania so ženami a dievčatami, pokračujú ďalej. Školáci v súčasnosti pripravujú školské kampane, ktorými budú problematiku obchodovania so ženami a dievčatami dostávať nielen medzi svojich spolužiakov, ale aj širšiu verejnosť v ich meste a okolí.

IMG 1736

Inšpirovať sa mohli aktivitami, o ktorých sme spolu s nimi diskutovali na workshopoch: premietanie filmov k téme, ktorú chcú svojmu okoliu sprostredkovať, tzv. GIFT box (pútavý obal, ktorý zobrazuje príbehy ľudí), minikampane na sociálnych sieťach, živé knižnice, tvorba videa či komixu.

Výstupom ich tvorivosti by mala byť verejná akcia, ktorá bude informovať o problematike obchodovania so ženami a dievčatami.

„Zo žiakov a študentov sa stávajú „malí“ aktivisti. Tému si nenechávajú pre seba, ale delia sa s ňou so svojím okolím. Tieto aktivity majú v zásade naštartovať mladých ľudí k tomu, aby sa zaujímali o to, čo sa deje v ich okolí, no aj vo verejnom priestore,“ hovorí jedna z našich lektoriek Jana Vašáková.

Ženy a dievčatá, ktoré sa stali obeťami zobchodovania, sa často stretávajú so stigmatizáciou, napríklad tou, že za ich zobchodovanie môže nízke vzdelanie alebo ich vlastné chyby. „Postoje študentov a študentiek nás pozitívne prekvapili, keď počas diskusie hovorili o tom, že si uvedomujú, že obchodovanie sa môže stať komukoľvek z nás,“ uzatvára Vašáková.

Viac: Obchod s ľuďmi sa netýka len zahraničia, ale aj nás

*Projekt Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi bol podporený sumou 12631.50 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi je Posilnenie aktívneho občianstva.

logo osf_500x192px_RGB_SKlogo EEA_500x360px_RGB

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie