Z workshopu: Nádej v lepšiu „globálnu“ budúcnosť pre Slovensko
Koncom mája sme „globálne“ vzdelávali na „Galejách„, ako sa aj inak prezýva Gymnázium na Alejovej ul. v Košiciach. Ivan a Táňa lektorovali workshop o migrácii a utečencoch, Michal zdieľal so študentmi svoju skúsenosť z utečeneckého tábora v srbskom Adaševci a Prinicpovaci ako fotograf a Syed rozprával o svojom živote Afganca na Slovensku.
So študentmi sme spoločne hovorili predovšetkým o témach spojených so sociálnym vylúčením a spolunažívaním majority s menšinami. Nosnou témou nášho workshopu bola migrácia a utečenci.
Napriek tomu, že nikto zo študentov nemal s ľuďmi na úteku žiadnu priamu skúsenosť – ak áno, tak sprostredkovane či z médií – a u niektorých sa objavovala skepsa, pokiaľ ide o možnosti ich začlenenenia do spoločnosti, študenti sa dokázali vcítiť do ich role utečencov – ako ľudí, ktorí hľadajú bezpečie pre seba i svoje rodiny.
Na to, aby sa na Slovensku cítili pohodlne, jedno z dievčat na flipchart napísalo: „Mali by mať pocit, že sú medzi nami vítaní.“ A spolužiak ďalej doplnil: „Aby sme ich nevnímali ako menejcenných.“
Ďakujeme učiteľkám Zuzke a Ľudke za nachádzanie spoločnej cesty vo výchove mládeže v 21. storočí, a taktiež sme realisticko-optimistickí v dlhodobejšej práci so študentmi v oblasti migrácie a utečencov, ktorá je na našich školách veľmi potrebná.
Autor textu: Ivan Pribičko, externý lektor ČvO
Náš workshop sme mohli uskutočniť aj vďaka finančnej podpore Nadácie otvorenej spoločnosti v rámci programu Výzva k ľudskosti.