Prejsť na hlávný obsah
21 jún 2018

Vzdelávať s rešpektom: Dojmy dobrovoľníčky Zuzany z Libanonu

V Libanone máme dobrovoľníčku Zuzanu, ktorá pôsobí v miestnom vzdelávacom centre už niekoľko mesiacov. Vzdelávacie centrum ponúka bezpečné a podnetné prostredie pre vyše 300 detí zo Sýrie. Aké to je? Nech sa páči, čítajte…

Pred cestou do Libanonu, by som si ani nepomyslela, že to takto jednoducho poviem, ale som rada učiteľkou!

V januári som sa postavila pred triedu po prvýkrát, no a od úspešnej hodiny to malo veľmi ďaleko. Prvé týždne boli naozaj náročné a len s ťažkosťami som dokázala udržať pozornosť mojich študentov. Na konci každej hodiny som si kládla otázku, či mi moji študenti porozumeli a či si tú hodinu aj užili. Počas (mojich) horších dní sa študenti začali rýchlo nudiť, a záujem vystriedala frustrácia. Následne začali vyrušovať, a žiaľ sa aj častokrát utiahli k násilnému správaniu medzi sebou. 

 

Po piatich mesiacoch práce učiteľky sa stále sama  seba pýtam, či som svojich študentov dokázala vôbec niečo naučiť. Iste, nepoznajú odpovede na všetky matematické otázky, alebo všetky pravidlá anglickej gramatiky. Uvedomujem si ale, že akademický úspech zďaleka nie je jedinou úlohou učiteľa

Deň čo deň si totiž všímam, ako sa moje vzťahy s deťmi menia. Spoločne si budujeme vzájomnú dôveru. Pomaly sa učím po arabsky, a to mi veľmi pomáha porozumieť študentom. Nedisciplinované správanie totiž nie je izolované od okolností v živote dieťaťa. Práve naopak, je to reakcia na dianie okolo nich. Postupne teda začínam rozumieť motiváciám a dôvodom, ktoré sa skrývajú za ich správaním.

Škola môže byť oveľa viac ako len vzdelávacím programom. Je to priestor, kde sa môžu, a teda aj by sa mali študenti cítiť rešpektovaní. Je to priestor, kde ich vždy niekto pozorne počúva, a zároveň im ponúka odpovede. 

Som rada, že môžem byť súčasťou vzdelávacieho centra organizácie SB Overseas v Saide, ktoré ponúka bezpečné a podnetné prostredie pre vyše 300 detí zo Sýrie.  Ďakujem Človek v ohrození za sprostredkovanie dobrovoľníckeho pobytu v Libanone s finančnou podporou Slovak Aid.

Zuzana Prostredníková

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie