Prejsť na hlávný obsah
25 aug 2022
V kategóriach

Výletmi k novým priateľstvám i poznaniu: pomáhame vnútorne vysídleným ľuďom na Ukrajine

Od júna pomáhame Ukrajincom a Ukrajinkám zotaviť sa z vojnových tráum nielen na Slovensku, ale aj v ich vlasti. V júli naša pomoc nabrala na obrátkach a od plánov na papieri sa zmenila na priamu prácu. Naši kolegovia tak v komunitách vnútorne vysídlených ľudí na Ukrajine plánujú mesačné podujatia zamerané na integráciu osôb, ktoré prišli na Zakarpatsko, do miestneho života, kultúry a vzdelávania. Minulý týždeň zorganizovali dve z viac ako desiatky integračných podujatí, ktoré Človek v ohrození organizuje v rámci Programu psychosociálnej podpory.

V utorok 16. augusta naši kolegovia zorganizovali vôbec prvé podujatie v Mukačeve s názvom „Dobrodružstvá v Palanoku“. Zúčastnilo sa ho 23 ľudí, z čoho 85 percent tvorili vnútorne vysídlení Ukrajinci a Ukrajinky. Súčasťou programu bola prehliadka hradu Palanok, ktorú viedol odborník na cestovný ruch a sprievodca Oleksandro Shershuno, interaktívna výprava pre dospelých a deti, tematické kurzy a prezentácia výstroja a brnenia zo stredoveku. „Vytvorili sme skupiny na sociálnych sieťach, kde informujeme, aké podujatia sa konajú v meste Mukačeve. Vytvorili sme tak dostupnú platformu na vyhľadávanie informácií o pripravovaných podujatiach, najmä tých, ktoré sú zamerané na integráciu vnútorne vysídlených osôb do života komunít. Predtým takýto zdroj nemali. Vďaka týmto skupinám nadväzujú spojenia, učia sa a zdieľajú informácie,“ povedala Svitlana Samoiliuk, koordinátorka integračných podujatí okresu Mukačevo.

Prehliadka hradu Palanok sa páčila dospelým i deťom

V rámci aktivít tak okrem iného pomáhame vnútorne vysídleným ľuďom lepšie spoznať nové mesto, jeho históriu a kultúru. V súčasnosti v komunite v Mukačeve žijú prisťahovalci z rôznych ukrajinských regiónov. Jednou z účastníčok podujatia bola aj Olena z Vuhledaru v Doneckej oblasti, ktorá prišla do Zakarpatskej oblasti so svojou rodinou, vrátane 4-ročného syna a 15-ročnej dcéry. „Veľmi sa mi tu páči, zabávame sa, hráme sa. Veľmi sa mi páčilo, že sme mali sprievodcu. Bola som rada, že som sa dozvedela o hrade, pretože predtým som o ňom nič nevedela. Zaujímavé tiež je, že až na tejto akcii som sa zoznámila so susedou, ktorá býva na izbe oproti na internáte, kde sme sa usadili,“ povedala Olena. Spoločne strávený čas tiež prestavuje skvelú príležitosť na vzájomnú interakciu, komunikáciu, spoznávanie nových ľudí či dokonca nadväzovanie nových priateľstiev.

„Vo všeobecnosti mám Zakarpatsko veľmi rada, ľudia sú tu veľmi milí.“ – Olena.

Na druhý deň, 17. augusta, naši kolegovia zorganizovali ďalšie podujatie, tentokrát v obci Vynohradiv, ktorého sa zúčastnilo 26 detí a 8 dospelých. Na programe boli exkurzie do zoologickej záhrady a jelenej, pštrosej či slimačej farmy. „Podujatia sa zúčastnili deti, ktoré k nám chodia v rámci Programu psychosociálnej podpory, ako aj miestni obyvatelia. Je ľahké nájsť účastníkov podujatí, pretože na takéto akcie aktívne reagujú, majú záujem spoznávať pamiatky, komunikovať. Napríklad pri ceste autobusom na farmu sa deti veľmi živo bavili, predstavovali si, čo budú vidieť na farmách, zdieľali svoje fantázie a aké to bude,“ povedala regionálna psychologička programu Myroslava Feltsan. Medzi účastníkmi bola aj Victoria, ktorá sa do Zakarpatskej oblasti presťahovala z Charkova so svojím 6-ročným synom a 9-ročnou dcérou. Poznamenala, že podujatie jej pomohlo rozšíriť okruh jej známych a teší sa na ďalšie podujatie, ktoré zorganizujú naši kolegovia.

Návšteva zoologickej záhrady

V Človeku v ohrození pomáhame Ukrajincom a Ukrajinkám aj prostredníctvom psychosociálnej podpory. K júlu 2022 poskytovali naši kolegovia psychosociálnu podporu v 5 ukrajinských rajónoch a 11 hromadách prostredníctvom skupinových aktivít či voľnočasových aktivít pre deti. V auguste Človek v ohrození zrealizuje v Zakarpatskej oblasti celkovo 17 takýchto podujatí za podpory organizácie Sign of Hope a financovania German Federal Foreign Office.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie