Prejsť na hlávný obsah
02 dec 2009

Umením k interkultúrnemu dialógu (2009)

Cieľom projektu je zvýšenie vzájomného porozumenia medzi slovenskou a palestínskou mládežou. Projekt je zameraný na posilnenie interkultúrneho dialógu a predstavenie divadelného umenia ako spôsobu, ktorým možno reflektovať sociálne, politické a kultúrne problémy.

Počas trvania projektu sa uskutočnia spolu dve interkultúrne výmeny zamerané na bližšie pochopenie odlišného kultúrneho a sociálneho prostredia prostredníctvom umenia.

Návšteva palestínskych dobrovoľníkov sa uskutočnila v dňoch 14- 21. novembra 2009. Štyria palestínski dobrovoľníci a dobrovoľníčky mali možnosť počas pobytu na Slovensku získať skúsenosti s rôznymi formami divadelného umenia a oboznámiť sa s technikami, metódami, ktoré budú môcť využiť pri tvorbe vlastného predstavenia. V Banskej Bystrici sa konkrétne zúčastnili 3- dňového festivalu Arteterapia: Chránené územie organizovaného Divadlom z Pasáže.

Tento ročník banskobystrického festivalu bol zameraný na predstavenie politickej a sociálnej situácie v konfliktných oblastiach sveta. Festivalu sa zúčastnili divadlá z Kosova, Srbska, Gruzínska, Palestíny, Izraela či Spojených štátov amerických. Program festivalu bol doplnený filmami, diskusiami, workshopmi.

Po ukončení festivalu absolvovala skupina palestínskych dobrovoľníkov dva workshopyDivadle na Rázcestí. Bábkový workshop im predstavil prácu s bábkami a históriu bábkového divadla na Slovensku, rovnako aj témy, ktoré je možné cez bábkové divadlo priniesť verejnosti. Zoznámili sa tiež s technikami používania bábok. Počas návštevy divadla navštívili aj predstavenie Mocadrámy a absolvovali workshop, počas ktorého sa zoznámili s pozadím vzniku tejto inscenácie. Scenár k nej totiž vznikol na základe autentických zážitkov a skúseností herečiek so svojou identitou vo vlastnom živote. Mocadrámy vznikali postupne na emocionálnych hereckých cvičeniach, na ktorých sa hľadali typické prejavy ženského správania a prežívania a tiež rozdiely medzi všeobecnou a rodovou charakteristikou súčasných žien.

Koordinátorky mládežníckych projektov zo združenia Človek v ohrození, Katarína Ďurovková a Katarína Probstová, vycestovali v dňoch 21. február – 1. marec 2010 do Palestíny, aby sa zapojili do aktivít partnerskej organizácie WIAM v Betleheme na Západnom brehu.

Počas týždňovej návštevy viedli workshopy zamerané na arteterapiu pre pracovníkov WIAMu, ako aj pre skupiny osirelých detí, s ktorými WIAM pracuje. Okrem toho mali možnosť navštíviť utečenecký tábor v Betleheme, oboznámiť sa s prácou mimovládnych organizácií v Ramaláhu, Hebrone a Tuwani, ako aj s celkovou situáciou v Palestíne.

V priebehu marca 2010 obe koordinátorky združenia diskutovali o spoločensko- politickej situácii na Blízkom východe, ako aj o kultúrnych a iných aspektoch, so žiakmi a žiačkami na vybraných stredných školách na Slovensku, a to najmä v rámci Filmových klubov Jeden svet.

 

Projekt podporila:

 

Fotogaléria:

 

Prednáška pre žiakov gymnázia v Turčianskych Tepliciach - november 09
Bábkový workshop - november 09 arteterapia - workshop pre deti - februar 2010stretnutie s organizaciou CPT v Tuwani - februar 2010

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet