Prejsť na hlávný obsah
08 júl 2014

Ukrajinca ošetrili aj vďaka vašej pomoci

Peniaze zo zbierky SOS Ukrajina sme poslali nášmu partnerovi na Ukrajine, ktorým je dobrovoľná iniciatíva lekárov, zdravotníkov a občianskych aktivistov Narodnyj Gospital. A tak aj vďaka vám, našim priaznivcom, sme pomohli mnohým statočným Ukrajincom. Tu je ďalší príbeh.

Sergij Oleksijovič, 43 rokov
Zlomenina stredného článku palca pravej ruky s presunom úlomkov kosti. Strelné poranenie pravého stehna. Ukrjaina príbeh 2 B

„Žijem v dedine Novosilky v obvode Kiev-Sviatošinsky. Bol som na Majdane od začiatku decembra, pracoval som v kuchyni a upratoval som. Býval som doma a na Majdan som denne dochádzal. Dňa 18. februára 2014 som sa pripojil k sprievodu pokojných demonštrantov kráčajúcich k budove parlamentu. Zaútočili na nás zvukovými a bleskovými granátmi, potom na nás pustili slzný plyn. Na rohu ulice Kriposnyj a Instytuska sme vytvorili „korytnačku“ aby sme zabránili rýchlemu pohybu policajtov. Nevšimol som si, že jedno z našich krídiel bolo prelomené a my sme boli obkľúčení. Ešte chvíľu sme odolávali, ale začali nás brať jedeného po druhom a mlátiť. Moja tvár bola pomliaždená, zuby rozviklané. Najskôr som si nevšimol zranenie na nohe. Nohavice som mal roztrhané; myslel som si, že to bola len odrenina z výbuchu granátu v mojej blízkosti. Trvalo 10 dní, kým ošetrovateľ z neďalekej nemocnice starostlivo prehliadol tú ranu na nohe a odporučil röntgen, ktorý odhalil stehno posiate výstrelom. Potom sme urobili röntgen palca, o ktorom som si predtým myslel, že je len udretý. Bol zlomený. Prvú pomoc som dostal v Budynku Oficeriv a potom som bol v štyroch nemocniciach, kým ma organizácia Narodnyj Gospital vzala do poriadnej nemocnice. Tu mi vyčistili ranu na nohe, vybrali von všetko, čo tam bolo a pripevnili dlahu na môj zlomený palec.

foto: Michal Burza, Kyjev, február 2014

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie