Prejsť na hlávný obsah
12 jan 2015

Ukrajina 2014: Aktivity a projekty

 

Pozrite sa, čo všetko sme vlani zrealizovali na Ukrajine. Poskytujeme tam humanitárnu pomoc a rozbehli sme tiež nový rozvojový projekt. Tu je súhrn toho, čo sme zrealizovali aj s vašou pomocou. Ešte stále môžete prispieť do zbierky SOS Ukrajina. Číslo účtu: SK1711000000002621182213, aplikácia VIAMO: 0907 369 399.

1. Humanitárna pomoc

Ako prvá a dlho jediná organizácia na Slovensku sme ešte počas tragických udalostí na Majdane vo februári 2014 vyhlásili verejnú zbierku SOS Ukrajina. Doteraz sme od individuálnych darcov vyzbierali takmer 8000 Eur.

V marci 2014 boli zo zbierky financované zdravotnícke potreby a materiál pre ľudí zranených počas udalostí na Majdane. Spolupracovali sme s renomovaným hnutím ukrajinských lekárov a dobrovoľníkov Narodnyj gospital, ktoré organizovalo poľné nemocnice a zdravotnícku pomoc. Naša spolupracovníčka Edita Bednárová navštívila v tých dňoch Kyjev a priamo pomáhala pri distribúcii humanitárnej pomoci (nákup liekov a zdravotníckeho materiálu).

V súčasnosti sa naša pomoc zameriava na vnútorných presídlencov (ľudí nútených opustiť svoje domovy a hľadajúcich útočisko v iných regiónoch Ukrajiny). Prostredníctvom ukrajinskej organizácie Vostok SOS pomáhame evakuovať ľudí z bojových zón, ale aj poskytovať im právnu, zdravotnú, sociálnu podporu, pomoc pri hľadaní bydliska, práce, apod.. Prispeli sme aj na dočasné ubytovanie pre chudobné rodiny bez domova. Náš spolupracovník Michal Burza navštívil Kyjev aj Doneck, pomáhal pri distribúcii humanitárnej pomoci a priniesol obrazové svedectvo o situácii v bojových zónach, ale aj o situácii presídlených ľudí. Zbierka SOS Ukrajina stále pokračuje. Jej prostriedky sú určené ľuďom, ktorí trpia vojnovým konfliktom, či už v bojových zónach, alebo ako presídlenci v iných častiach krajiny.

ut 11

Presídlenci z Donecka. Foto: Michal Burza ©

2. Informovanie o udalostiach na Ukrajine a práca s verejnosťou

Počas najtragickejších dní februára 2014 sme spoluorganizovali prvé verejné zhromaždenie pred Veľvyslanectvom Ukrajiny v Bratislave na protest proti násiliu na Majdane a na podporu dodržiavania ľudských a občianskych práv v krajine. Odvtedy pravidelne upozorňujeme na humanitárnu krízu na Ukrajine na našej webstránke. Verejne sme oslovili predstaviteľov vlády SR aby podporili demokraciu na Ukrajine.

Zorganizovali sme či spoluorganizovali niekoľko verejných podujatí na tému Ukrajiny, napr. benefičný koncert v Moyzesovej sieni v Bratislave na jar 2014.

V rámci 15. ročníka medzinárodného filmového festivalu Jeden svet (20-25.11.2014) ktorý sa tento rok uskutočnil pod záštitou Prezidenta SR, sme zrealizovali výstavu fotografií nášho spolupracovníka Michala Burzu, víťaza Slovak Press Photo. Fotky zobrazovali najmä humanitárnu situáciu na východe krajiny.

Súčasťou festivalu Jeden svet bola tiež odborná diskusia na tému Ukrajina sa nás týka. Diskutovali Alexander Duleba (analytik), Grigorij Mesežnikov (politológ), Michal Burza (fotograf) a Viktoria Solonitsyna (občianska aktivistka). Na rozdiel od iných odborných podujatí sme sa zamerali najmä na situáciu bežných obyvateľov, humanitárne problémy a ľudské práva.

3

Jeden svet 2014: Ukrajina sa nás týka

Zapojili sme sa do iniciatívy slovenských mimovládnych organizácií, ktorá upozornila na ochotu zdieľať naše skúsenosti z demokratických reforiem a vyzvala vládu SR pokračovať v podpore demokracie na Ukrajine.

3. Projekt podpory občianskej participácie a lokálnej demokracie

V novembri 2014 začal projekt zameraný na komunitnú spoluprácu štyroch skupín: malí podnikatelia, miestne mimovládne organizácie, lokálne médiá, samosprávy. Budú prebiehať školenia a tiež študijné cesty na Slovensko, kde účastníci uvidia príklady úspešných lokálnych projektov a spolupráce. Podpora lokálnej demokracie vyšla od partnerov ako kľúčová téma pre budúcnosť krajiny. Budeme pracovať najmä v regiónoch strednej a východnej Ukrajiny, ktoré nie sú podchytené cezhraničnou spoluprácou a EU projektmi. Naši partneri z organizácie AHALAR navštívili Slovensko počas festivalu Jeden svet, kde informovali o situácii a potrebách občianskej spoločnosti. Projekt je financovaný z prostriedkov SlovakAid.

Aktualizované k 12.1.2015

Kontakt: Zuzana Fialová, programová koordinátorka, tel.: 0918 689 882, fialova@clovekvohrozeni.sk

Viac k téme:
http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/ukrajina-roz/1314-ukrajinca-osetrili-aj-vdaka-vasej- pomoci
http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/ukrajina-roz/1307-pribehy-tych-ktorym-ste-pomohli-zachranit-zivot-a-navratit-zdravie
http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/spravy/aktualne/1354-pomozte-rodinam-ktore-stratili-domov
http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/ukrajina-roz/1364-dobrovolnici-evakuuju-ludi-z-bojovych-zon-potrebuju-pohonne-hmoty
http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/ukrajina-53263/1401-ukrajina-volanie-o-pomoc
http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/ukrajina-roz/1408-ukrajina-volanie-o-pomoc-2
http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/spravy/aktualne/1196-clovek-v-ohrozeni-vyjadruje-znepokojenie-nad-porusovanim-ludskych-prav-a-potlacania-demokracie-na-ukrajine,
http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/spravy/aktualne/1227-v-spomienke-na-tych-ktory-zahynuli-na-maidane

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie