Prejsť na hlávný obsah
12 dec 2016

Učili sme sa, ako vzdelávať deti cudzincov

Čo je dôležité pri práci so žiakmi z rôznych kultúrnych prostredí či ako vyučovať slovenčinu ako cudzí jazyk. Aj to sa dozvedeli pedagógovia v Senci, kde sme počas prvého decembrového víkendu zorganizovali seminár Učíme deti cudzincov. Väčšina jeho účastníkov bola z Nitry, kde chodí na základnú alebo strednú školu viac ako 20 irackých detí.

„Učitelia mali na seminári možnosť spoznať konkrétne stratégie a postupy, ktoré im pomôžu začleniť deti cudzincov do kolektívu a vzdelávacieho procesu,“ vysvetľuje Juraj Jančovič, koordinátor našej Sekcie globálneho vzdelávania. Videli tiež mnoho praktických ukážok aktivít, ktoré môžu využiť počas svojich hodín. „Učitelia zároveň zdieľali svoje vlastné skúsenosti a diskutovali o konkrétnych situáciách i výzvach, ktorým čelia,“ podotkol Juraj.

seminar-ucime-deti-cudzincov-3  seminar-ucime-deti-cudzincov

Celkovo 14 učiteľov a traja sociálni pracovníci, ktorí sa semináru zúčastnili, sa malo možnosť stretnúť aj s Erikou Bartošovou. Táto učiteľka z Krupiny má skúsenosti so vzdelávaním čínskeho dievčatka. „Pedagógom vysvetlila, ako v triede vytvoriť takú atmosféru, aby dieťa, ktoré nerozumie po slovensky, dokázalo čo najrýchlejšie napredovať a zároveň byť obohatením pre spolužiakov a spolužiačky,“ priblížil Juraj. Učitelia tak získali mnoho cenných rád a v budúcnosti chcú v podobných podporných aktivitách pokračovať.

Seminár sa uskutočnil vďaka projektu Pomoc deťom utečencov, v rámci ktorého sa nám podarilo navštíviť aj štyri školy, kde študujú takéto deti. S pedagógmi sme diskutovali o tom, ako prebieha začleňovanie detí do kolektívu a vzdelávacieho procesu či aké sú skúsenosti z iných škôl, ktoré tomuto procesu napomohli.

 

Projekt je financovaný Nadáciou pre deti Slovenska.

logo_nds_1200px 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie