Tínedžerky z vylúčenej komunity vo Sveržove sa starajú o rozvoj mladších dievčat
Majú iba 14 a 16 rokov, ale už samostatne vedú menšie skupinky dievčat. Rozprávajú sa s nimi na rôzne témy, varia a pečú, hrajú človeče alebo nacvičujú divadlo. Kamarátky Mirka, Miška a Sabínka sa z vlastnej iniciatívy rozhodli venovať mladším dievčatám z komunity podobne, ako s nimi pracuje ich „druhá mama“, komunitná pracovníčka Jarka.
Rómske dievčatá, ktoré pochádzajú z menej podnetného prostredia, sa v ich veku už obzerajú po chlapcoch. Častokrát predčasne odchádzajú zo školy alebo sa stávajú mamami. Tieto tri dievčatá však chcú pokračovať nielen vo vlastnom vzdelávaní, ale inšpirujú aj svoje desať- a jedenásťročné kamarátky.
„Menšie dievčatá sú rady, že sa im niekto venuje, dáva im lásku a svoj čas.“
Jaroslava Kubačáková Krukárová, odborná garantka KC Sveržov
Rodičia týchto dievčat chcú pre svoje deti to najlepšie. Častokrát však sami nevedia, ako im dopriať dostatočné podnety na rozvoj, keďže ich počas vlastného dospievania nezažili.
Naša kolegyňa Jarka v Komunitnom centre Sveržov systematicky pracuje so skupinou tínedžerov už vyše štyroch rokov. Okrem rozhovorov na rôzne témy či tvorivých aktivít sa mladí učia aj to, ako zlepšovať život aj blízkym vo svojom okolí. Napríklad sa na Mikuláša prezliekli za čertov a Snehulienky, pripravili balíčky a obišli s koledovaním každú rodinu v komunite.
Dievčatá dokonca samy vymysleli a nacvičili divadelnú scénku, ktorou prekvapili pracovníkov komunitného centra, či napiekli pre všetkých vianočné pečivo.
Viesť ich chceli už pred dvoma rokmi
Keď však minulý rok prišiel lockdown a nebolo možné chodiť do komunitného centra, ako boli deti zvyknuté, Mirka s Miškou sa rozhodli, že sa budú stretávať aspoň so zopár menšími dievčatami v „bubline“. Priestor na stretnutia im ochotne poskytla u seba v byte jedna mamička z komunity. Tínedžerky sa chceli takto venovať dievčatám už oveľa skôr, no ich prístup vtedy ešte nebol dostatočne zrelý. „Predtým chceli dievčatá skôr poučovať, ale napokon pochopili, že musia mať pokoru a priblížiť sa k nim,“ komentuje ich iniciatívu Jaroslava Krukárová.
Tieto stretnutia sú veľmi prínosné pre obe strany: menšie dievčatá majú niekoho, kto ich vypočuje a rozšíri ich pohľad na život, a tie staršie získajú pocit zodpovednosti a možnosť starať sa o druhých. Zisťujú, že dokážu aj úplne samy realizovať veci, na aké by si za iných okolností netrúfli ani pomyslieť.
Miške pritom ešte pred pár mesiacmi neprávom hrozilo, že prepadne v škole. Dôvodom bolo veľa zameškaného učiva, za čo však nemohla ona, ale nevhodné podmienky, ktoré jej znemožnili vzdelávať sa na diaľku. Našťastie sa situáciu podarilo zvrátiť a Miška mohla nastúpiť do ôsmeho ročníka.
Tínedžerky svojím príkladom inšpirujú aj dospelé ženy v komunite. Tie oslovili našu kolegyňu Jarku s prosbou, že aj ony by chceli mať raz za týždeň takéto stretnutia. Do Vianoc minulého roka sa ich podarilo uskutočniť päť.
Veľa mladých žien a dievčat má v sebe obrovský potenciál. Nie vždy však majú správne podmienky na to, aby sa im ho podarilo rozvinúť. Pomôcť im môžu predovšetkým ľudia, ktorí sa im dlhodobo a komplexne venujú.
K tomu, aby sa takáto pomoc mohla realizovať viac, však môžete prispieť aj vy. Využite na to napríklad Skutočný darček Ženská sila.