Prejsť na hlávný obsah
15 apr 2017

Stredoškoláci menia svoje okolie, zachraňujú vtáky i vytvárajú oázy

Jedni chcú na chodbách svojej školy vytvoriť chillout zóny, ďalší plánujú premeniť betónový školský dvor na zelenú oázu či pomôcť vybudovať voliéru pre zranené vtáky. Päť skupín stredoškolákov po celom Slovensku si vymyslelo projekty, na ktoré sa teraz snažia svojpomocne získať financie a ktoré budú aj sami realizovať. Zapojili sa totiž do medzinárodného projektu Kto iný?, ktorý má podporiť občiansku angažovanosť mladých a zlepšiť tak niečo v ich okolí.

„Cieľom projektu je budovať schopnosť mladých ľudí angažovať sa v miestnych iniciatívach, ale aj vyškoliť učiteľov, aby svojich žiakov dokázali k vytváraniu takýchto iniciatív motivovať a poskytovať im podporu,“ vysvetľuje Katarína Karcolová z neziskovej organizácie Človek v ohrození, ktorá projekt na Slovensku koordinuje.

Predtým, ako začali študenti vytvárať svoje projekty, na workshopoch a počas diskusií s odborníkmi sa postupne dozvedeli, čo je to projektový manažment, fundraising či PR, ako vybudovať dobrý tím či ako fungujú procesy v miestnej samospráve. Potom už bolo len na nich, ako s novými vedomosťami naložia.

1

„Myslíte si, že toto je motivačné prostredie pre deti?“ pýtajú sa žiaci z Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote a ukazujú na fotografie svojich školských chodieb. Priestory chcú premeniť na chillout zóny s tulivakmi, knihami, antistresovými maľovankami i spoločenskými hrami. Aby nazbierali prvé financie pre svoj projekt, predávali už vlastnoručne napečené koláče či zorganizovali burzu. Niektoré taburetky sa žiaci rozhodli vyrobiť si aj svojpomocne. „Vyhlásili sme zbierku starých riflí a plastových fliaš, z ktorých by mohli byť taburetky vyrobené,“ tvrdia.

Pomôcť vybudovať novú voliéru pre zranené vtáky v záchrannej stanici v Brezovej pod Bradlom chcú zase gymnazisti z Myjavy. Na internete začali dražiť ručne vyrobené produkty a k projektu už natočili napríklad i video na podporu fundraisingu. Vo svojej škole pritom robia aj osvetu. „Medzi nami nájdeme aj veľa takých, ktorí nevedia, že takéto záchranné stanice existujú a čo je ich úlohou. Naším ďalším cieľom bolo preto zvýšiť informovanosť,“ píšu šiesti študenti.

homemade produkty, ktoré dražia študenti v Myjave ponožkové potvorky

Na Gymnáziu Jána Chalupku v Brezne majú študenti v pláne vytvoriť si zelený školský dvor. Teraz ho tvorí najmä betón. A tzv. restovňu chcú vo svojej škole otvoriť žiaci z Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne. Už sa im do nej podarilo okrem gaučov či koberca zaobstarať si aj stolný futbal. Stredoškoláci zo Žiaru nad Hronom zase plánujú zbierkou šatstva či doučovaním v spolupráci s komunitným centrom pomôcť deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia.spoločná foto

Do projektu Kto iný? sa zapojili študenti zo Slovenska, Českej republiky a Estónska, ktorí navzájom komunikujú a zdieľajú svoje skúsenosti. Ich jednotlivé iniciatívy majú v troch krajinách pomôcť zmeniť veci k lepšiemu v celkovo 15 lokalitách. Na organizovaní aktivít sa pritom podieľa spolu asi 120 študentov.

Projekt je podporený z programu Európskej únie Erasmus+ a trvá do konca augusta.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet