Prejsť na hlávný obsah
27 apr 2015

Staviame rybníky na pobreží Kene

1Na pobreží Kene realizujeme od jesene minulého roka projekt zameraný na zvýšenie potravinovej bezpečnosti prostredníctvom rozvoja hospodárskych aktivít obyvateľov a trvalo udržateľného využívania morských zdrojov. Náš lokálny partner KWETU je lídrom v oblasti tzv. marikultúry (využívanie morských zdrojov) na kenskom pobreží a dlhodobo spolupracuje s viacerými komunitami. V rámci projektu sme teda spolu začali stavať 3 rybníky (15 x 20m).

Okrem toho sa komunita podieľala na skvalitnení 4 už existujúcich rybníkov (išlo najmä o optimalizáciu veľkosti rybníkov, prehĺbenia dna, spevnenie brehov, zefektívnenie prirodzenej cirkulácie vody v rybníkoch ako aj optimalizácia a plánovanie výnosov).

6Okrem toho ako využívať morské zdroje, vzdelávame farmárov aj v oblasti chovu králikov. 20 domácností je v procese stavby králikárni pre 15 králikov. Každej domácnosti budeme potom distribuovať 4 králikov.

4Ďalšou zaujímavou aktivitou v doterajšom období bola aj iniciácia Plan Vivo. Je to systém založený škótskou charitou, ktorý vydáva registrovaným komunitám a drobným farmárom certifikáty. Certifikáty sú akousi formu kompenzačných platieb farmárom a komunitám za to, že racionálne využívajú prírodné zdroje (že nevyrúbu les, že využívajú iné lesné produkty na predaj, že obnovujú degradovanú pôdu, a pod.).

2Expertka Laura Martoňová navštívila vo februári pobrežie, aby pripravila projektový návrh na registráciu a následnú implementáciu. Ak všetko pôjde tak ako má, v lete to môžeme zrealizovať.

Projekt „Zníženie chudoby a posilnenie potravinovej bezpečnosti na pobreží Kene prostredníctvom rozvoja hospodárskych aktivít obyvateľov a trvalo udržateľného využívania morských zdrojov“ je podporený z prostriedkov SlovakAid.

LOGO slovakaid

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie