Prejsť na hlávný obsah
16 sep 2011

Slovenská dedina na Srí Lanke

Päť rokov po ukončení projektu výstavby „slovenskej dediny“ s názvom Arahena, ktorý zrealizoval Človek v ohrození na tsunami zdevastovanom pobreží Srí Lanky, sa do oblasti vybral hodnotiaci tím zložený z bývalej pracovníčky Človeka v ohrození, Márie Tománkovej a bývalého člena Správnej rady, Adama Nováka. Ich návšteva si kládla za cieľ zhodnotiť situáciu v dedine po piatich rokoch od ukončenia nášho projektu.

V provincii Matara, na pozemku poskytnutom vládou Srí Lanky, Človek v ohrození zrealizoval stavbu 35 domov, obchodu a komunitného centra. Po ukončení výstavby bolo vlastníctvo domov prevedené na jednotlivé rodiny.

Hodnotiaca správa uvádza, že po piatich rokoch, všetkých 35 rodín domy stále vlastní a užíva. Niekoľko rodín na domoch urobilo menšie stavebné úpravy. Niektoré rodiny  uzavreli verandu a využívajú priestor ako ďalšiu spálňu.  Jedna rodina pristavila druhú kuchyňu, ďalšia  si pri dome postavila malý kiosk, slúžiaci ako obchod. Niekoľko rodín tiež investovalo do omietnutia vonkajších tehál domov, čo predlžuje ich životnosť, predovšetkým vo vlhkom prostredí.

Veľa rodín využíva svoje záhrady na pestovanie banánov, papáje a kvetov. Iné rodiny používajú svoje záhrady na uskladňovanie dreva a iných materiálov. Komunitné centrum, ktoré bolo odovzdané do vlastníctva miestnej vlády je aktívne využívané obyvateľmi dediny. Raz mesačne je v ňom prevádzkovaná lekárska ambulancia, je využívané miestnymi mimovládnymi organizáciami aj miestnou správou. Rybári, s ktorými  sme stavali pred časom lode, v ňom teraz prevádzkujú dielňu.

 

M. Tomankova, Arahena, Sri Lanka,2011  M. Tomankova, Arahena, Sri Lanka. 2011  M. Tomankova, Arahena, Sri Lanka, 2011

 

Všetci oslovení dedinčania sa uznalo vyjadrili o slovenskej pomoci v krajine. Čo je obzvlášť potešujúce, dedinčania projekt vnímajú ako výsledok finančnej podpory širokej slovenskej verejnosti, nie iba ako izolovaný projekt občianskeho združenia.

Sme radi, že výsledky správy boli pozitívne a ešte raz vyjadrujeme našu vďačnosť slovenskej verejnosti za prejavenú dôveru.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie