Prejsť na hlávný obsah
21 mar 2007

Slovenská dedina na Srí Lanke (2005 – 2006)

Občianske združenie Človek v ohrození 7. júla 2006 úspešne uzatvorilo po roku a pol svoju misiu s dvomi stálymi slovenskými humanitárnymi pracovníkmi na juhu Srí Lanky. Vďaka podpore slovenských občanov, firiem a MZV SR stojí jedna z prvých dedín v kraji. Táto prvá slovenská dedina v provincii Matara, v správnom stredisku Dikwella, s 35 domami a kompletnou infraštruktúrou poskytuje nový domov viac než 150 ľuďom, prevažne rodinám rybárov z ochrannej zóny. Celkové náklady na jej výstavbu boli cca 13 mil. Sk.

Na záverečnej ceremónii za prítomnosti prednostu kraja bola slávnostne „otvorená“ táto nová dedina pod názvom Arahena. V rámci tejto ceremónie prednosta kraja odovzdal kľúče od 10-tich domov do rúk ďalsím rodinám, ktorí prišli počas cunami v decemberi 2004 o strechu nad hlavou. Spolu v dedine stojí 35 domov. Prvých 25 domov bolo odovzdaných do užívania už 21. decembra 2005. Arahena je vybavená kompletnou infraštruktúrou. Nechýbajú tu potrebné obchodíky a ani komunitné centrum, ktoré slúži aj ako škôlka. Domy s rozlohou 64m2 sú jednoposchodové a pozostávajú z dvoch obývacích izieb, kuchyne, spoločenského priestoru, kúpelne a verandy. Jeden dom poskytne prístrešie v priemere pre štvorčlennú rodinu. Prevažnú časť obyvateľov novej dediny tvoria rybári, ktorí žili v ochrannej zóne, kde je výstavba kvôli riziku zakázaná.

Človek v ohrození realizoval výstavbu dediny na zelenej lúke, na pôde o rozlohe 6 akrov, ktorá bola pridelená vládou, za pomoci miestnej stavebnej spoločnosti s dôrazom na čo najmenší zásah do životného prostredia. Do stavebných prác sa zapojili aj budúci obyvatelia domov. Prijímateľov pomoci vyberali humanitárni pracovníci naozaj starostlivo, aby sa pomoc dostala tým, ktorí ju skutočne potrebujú. Stavebné práce začali 2. 6. 2005 a zahŕňali aj prípravné plánovacie práce, vyrovnávanie terénu, prípravu parciel, riešenie rozvodu elektriny, zabezpečenie zdroja vody a výstavbu cestnej infraštruktúry.

Humanitárni pracovníci boli prítomní na mieste od začiatku misie, aby mohli dozerať na správny chod celej výstavby. V prvej fáze misie vycestoval na Srí Lanku dňa 16. 1. 2005 zástupca združenia, ktorý zrealizoval prieskum potrieb a navrhol konkrétne projekty obnovy postihnutých oblastí vo vytypovaných lokalitách. Od 1. 2. 2005 bolo združenie oficiálne zaregistrované na Srí Lanke a otvorilo kanceláriu s dvoma slovenskými a tromi miestnymi zamestnancami. Odbornú pomoc pri výstavbe poskytoval srílanský architekt s dlhoročnými skúsenosťami. „Napriek nekonečnému vyjednávaniu s miestnymi úradmi, neľahkej spolupráce s dodávateľmi, odchádzame veľmi spokojní a hrdí nato, čo sme za rok a pol dokázali. Naplánovaný projekt sa nám podaril zrealizovať naozaj kvalitne a tešíme sa spolu s ľuďmi, ktorým sme mohli takto pomôcť,“ to boli prvé slová humanitárneho pracovníka Matúša Beňoviča po návrate z misie na Slovensko.

Zbierka SOS ÁZIA, ktorú vyhlásilo združenie Človek v ohrození hneď po vypuknutí katastrofy na pomoc obetiam cunami, dosiahla výnos 16,5 mil. Sk a bola historicky najväčšou slovenskou zbierkou na humanitárnu katastrofu v zahraničí. Zo zbierky sa 5,5 mil. Sk použilo v Indonézii a 11 mil. Sk na Srí Lanke. Okrem toho na výstavbu dediny na Srí Lanke prispelo grantom vo výške 3,5 mil. Sk Ministerstvo zahraničných vecí SR v rámci Programu SlovakAID.

Občianske združenie Človek v ohrození sa chce poďakovať všetkým, ktorí zbierku podporili – individuálnym darcom, Nadácii Slovenského Plynárenského Priemyslu, Slovenským telekomunikáciám, Slovenskej sporiteľni, spoločnosti Orange a MZV SR, Nadácii Ekopolis a mnohým ďalším.

Štatistické údaje – následky katastrofy na juhu Srí Lanky:

V oblasti Matara počas cunami zahynulo 1 822 ľudí a 6 652 bolo zranených.
V správnom stredisku Dikwella ich zahynulo 206 a 1 200 vyviazlo so zranením.
V oblasti Matara bolo úplne zničených 1 197 domov, z toho 65% v 100 metrovej zóne od pláže.
Čiastočne zničených domov bolo v Matare 5 092.
Cunami pripravila 333 detí o jedného z rodičov a 52 detí o oboch.
Zásadne zasiahla aj do vyučovania – v oblasti Matara bolo 9 škôl zničených čiastočne a 3 úplne.

 

Ďalšie informácie:

Články humanitárnych pracovníkov o Srí Lanke

Špeciálna web stránka venovaná výstavbe dediny na Srí Lanke (fotogalérie, príbehy obyvateľov domov atď.) – www.brano.com/srilanka

 

Fotogaléria:

 

Dom zničený po cunami

 

Rybári medzi troskami svojich domov

 

Na stavbe jedného z nových domov

 

Prvý nový dom

 

Rodina pred svojím novým domom

 

Dedina po dokončení

 

Humanitárny pracovník ČvO Matúš

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie