Prejsť na hlávný obsah
28 jan 2020
V kategóriach

Skutočné darčeky pomohli v centre Sviati Hory

Konflikt na Ukrajine v roku 2014  prinútil viac než dva milióny ľudí opustiť ich domovy. Medzi nimi bolo aj 66,000 ľudí so zdravotným postihnutím (UNHCR)

Naši českí kolegovia boli na Ukrajine prítomní od začiatku vojnového konfliktu a pomáhali všetkých, ktorí boli zasiahnutí vojnouNaša práca na východnej Ukrajine sa začala len tento rok a deje sa v inej oblasti, no vďaka Skutočným darčekom sme mohli tento rok pomôcť aj obyvateľom sanatória Sviati Hory.  

Malé mesto Sviatohorsko bolo kedysi obľúbeným prázdninovým miestom a domovom iba pre 4,600 obyvateľov. Od počiatku konfliktu sa ale stalo prechodným domovom pre tisíce vnútorne vysídlených rodín, vrátane detí.  

Množstvo sanatórií a letných kempov, ktoré sa v meste nachádzajú, sa zmenilo na útočiská pred bombardovaním. Ľudia, ktorí pred ním unikli, si so sebou priniesli len minimum vecí, no tiež obrovskú ťažobu traumatizujúcich zážitkov.  

Sanatória a letné kempy v kedysi prázdninovom mestečku Sviatohorsko sa zmenili na útočiská pre vnútorne vysídlených ľudí.

Začiatky na inom mieste 

Jedno zo sanatórií, v ktorom ľudia našli útočisko, bolo sanatórium Sviati Hory. Stalo sa domovom pre 70 vnútorne vysídlených ľudí so zdravotným postihnutím, vrátane 25 detí. Ľudia sem boli vysídlení z rôznych oblastí Donteska a Luhanska 

Zmena miesta na život môže byť pre ľudí so zdravotným postihnutím veľmi náročnáPre ľudí na vozíku či s iným obmedzením pohybu je veľmi zložité presúvať sa po Sviatohirsku. Okrem toho sú od miestnych ľudí obviňovaní že nerobia nič, okrem toho, že dostávajú humanitárnu pomoc. Nepriazeň miestnych im celú situáciu len zhoršuje.  

Bežní ľudia prídu domov z práce, dajú si večeru s rodinou a idú spať do vlastnej postele. Ale ľudia, ktorí sú vysídlení z vlastných domovov o svoj bežný život prišli. Nemajú nič, či už sa hovorí o tanieroch, príboroch alebo vlastných perinách.   

Obyvatelia so zdravotným postihnutím kvôli konfliktu často nemajú potrebný prístup ku lekárskej pomoci.

Pomoc štátu nie je dostatočná 

V konfliktoch vždy najviac trpia deti, seniori a ľudia so zdravotným znevýhodnením. Od samého začiatku konfliktu nemajú obyvatelia so zdravotným postihnutím potrebný prístup ku lekárskej pomoci, ktorú im doma predtým bežne poskytovali. Na nových miestach sa preto snažia získať potrebné dokumenty na preukázanie svojho zdravotného postihnutia, aby získali finančnú podporu, na ktorú majú nárok, no je to veľmi náročný proces a často sa im to dlho nedarí. 

 Oľga Ovsyannikova a jej zdravotne postihnutá dcéra Tanya sú jedny z obyvateliek zariadenia Sviati Hory. Oľga sa tu stala hlavou charitatívnej nadácie „Bumerang dobroty“. Podľa nej je pomoc od štátu nedostačujúca pre dôstojný  život. 

Kúpeľňa pred rekonštrukciou.
Kúpeľňa po rekonštrukcii.

Mesačne dostáva štátnu sociálnu dávku vo výške približne 75 eur mesačne. Ostatné rodiny dostávajú ešte menej, okolo 45 eur  mesačne. Suma závisí od stavu zdravotného postihnutia.  

„Sme naozaj radi, že naše deti môžu zabudnúť na hrozné veci, ktorými si prešli kvôli vojne v našej krajine. Môžu mať normálny život na novom mieste. Spoločne s inými deťmi podnikajú rôzne aktivity a majú k dispozícií aj psychologickú pomoc,“ dodáva Oľga. 

Oľga je na čele charitatívnej nadácie „Bumerang dobroty“.

Použiteľná toaleta má väčší význam ako sa zdá 

Centrum Sviati Hori organizuje rôzne aktivity pre deti a dospelých. Deti sa môžu zúčastniť  športových aktivít, tréningov, rekreačných aktivít alebo jednoducho trávia spoločne čas vcentre, kde nie sú sami. Dospelí sa najradšej zúčastňujú jógy a rôznych školení, ktoré im pomáhajú zabudnúť na ťažkú realitu. 

Budova však pôvodne nebola určená pre ľudí so zdravotným postihnutím a tak v nej veľa priestorov nie je bezbariérových. Jednou z veľkých zmien, ktoré boli veľmi potrebné, bolo prerobenie kúpeľne a toaliet. 

Toaleta pred rekonštrukciou.
Toaleta po rekonštrukcii.

„V centre je toaleta ale je malá a nie je prispôsobená pre potreby ľudí so zdravotným postihnutím. Práve preto musia deti aj dospelí nosiť plienky,“ hovorí Oľga. 

Rozhodli sme sa preto nasmerovať do tohto mesta prostriedky zo Skutočného darčeka, konkrétne z kategórie Voda. V spolupráci s  Člověkom v tísni sme opravili a zrekonštruovali hygienické zariadenia v centre.  

Podarilo sa nám toaletu prerobiť tak, aby ju mohli obyvatelia dôstojne a kedykoľvek použiť počas aktivít v centre. V kúpeľni spojenej s toaletou je odteraz viac miesta, ako aj pomôcky, ktoré ľudia so zdravotným postihnutím potrebujú.  

Tags:

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie