Pripomíname si výročie Šafranovej revolúcie (september 2008)
26.septembra 2008 uplynul rok od potlačenia masových protestov obyvateľov Barmy voči totalitnému režimu vojenskej junty. Protesty začali demonštráciami mníchov v polovici augusta ako reakcia na prudké zvýšenie ceny pohonných hmôt a niektorých základných potravín. V septembri sa k protestujúcim mníchom začal pridávať čoraz väčší počet obyvateľov Barmy. Vojenskú juntu prekvapila sila protestov a 26.septembra proti demonštrantom tvrdo zakročila. 27.septembra hlásili medzinárodné spravodajské agentúry deväť mŕtvych. Množstvo demonštrantov bolo uväznených a tiež došlo k nočným nájazdom ozbrojených zložiek na niekoľko budhistických kláštorov. Mnísi boli brutálne bití a stovky z nich boli odvlečené na vojenských nákladných autách. Protesty za demokratizáciu podporila aj slovenská diplomacia a vyzvala vojenský režim, aby prepustil všetkých zadržaných.
Solidaritu s obeťami minuloročných protestov a tiež barmskými demokratmi môžete vyjadriť aj naďalej kúpou trička alebo odznaku Free Burma. Zisk z predaja bude poukázaný Asociácii na podporu politických väzňov (AAPP- www.aappb.org), ktorá ho rozdistribuuje medzi rodiny politických väzňov v Barme. Dobročinný predaj sa realizuje v rámci verejnej zbierky schválenej MV SR dňa 19.9.2007.
Môžete si tiež stiahnuť banner Podporujem šafranovú revolúciu.
Združenie Človek v ohrození už niekoľko rokov intenzívne upozorňuje na situáciu v Barme a porušovanie ľudských práv vojenskou juntou. Zorganizovali sme niekoľko premietaní a diskusií o situácii v tejto krajine a tiež viacero krátkych študijných pobytov pre ľudsko-právnych aktivistov z Barmy. V roku 2007 sme vyhlásili verejnú zbierku na pomoc rodinám politických väzňov, ktorej doterajší výnos (21 990 Sk; 729,93 EUR) bol odovzdaný Asociácii na podporu politických väzňov v Barme (AAPP – http://www.aappb.org/). V rámci zbierky na pomoc obetiam cyklónu Nagris vyhlásenej v máji tohto roka, sme distribuovali v Barme pomoc vo výške 1 297 268Sk (43 061 EUR). (viac info tu)
Výzva k prepusteniu barmskej aktivistky Nilar Thein
Občianske združenie Človek v ohrození sa pridáva k výzve barmských exilových organizácií na prepustenie barmskej demokratickej aktivistky Nilar Thein.
Nilar Thein je obhajkyňou ľudských práv a vedúcou prodemokratickou aktivistkou, ktorá bola zatknutá 10.septembra 2008 barmskou vojenskou juntou a v súčasnosti je zadržiavaná vo väzenskom zariadení Aung Tha Pyay v Rangúne, kde jej hrozí mučenie a zlé zaobchádzanie zo strany vojenskej junty. Je významnou študentskou líderkou generácie 1988, zúčastnila sa aj protestov v auguste a septembri 2007. Nilar Thein sa od septembra minulého roka ukrývala priamo v Barme. V marci 2008 jej bola počas Festivalu Jeden svět v Prahe udelená cena Homo Homini, ktorú za ňu a ďalšie dve aktivistky prebrala z rúk Václava Havla barmská aktivistka Lae Lae Nwe, ktorá sa na pozvanie združenia Človek v ohrození zúčastní aj Festivalu Jeden svet v Bratislave (12-16.novembra 2008).
Nilar Thein bola uväznená už dvakrát. V roku 1991 bola väznená dva mesiace a pre svoje politické aktivity strávila od roku 1996 vo väzení deväť rokov. Jej manžel Kyaw Min Yu strávil posledných 16 rokov vo väzení za účasť na demonštráciách v roku 1988 a v súčasnosti je väznený v neslávne známom väzenskom zariadení Insein. Ich štvormesačné dieťa vychovávajú príbuzní. Počas schovávania sa (od septembra 2008), Nilar Thein pokračovala vo vyzývaní medzinárodného spoločenstva a Bezpečnostnej rady OSN k prijatiu riešenia brutálneho porušovania ľudských práv barmskou vojenskou juntou. Obavy o Nilar Thein vyjadrila aj Liga barmských žien (http://www.womenofburma.org/), ktorá upozorňuje na brutálne správanie sa junty k politickým aktivistkám. Vyzvala všetkých svetových aktivistov, aby vyvinuli tlak na svoje vlády k zasadeniu sa o okamžité a bezpodmienečné prepustenie Nilar Thein. K 18.septembru 2008 sa v barmských väzniciach podľa Asociácie na podporu politických väzňov (http://www.aappb.org/) nachádzalo 2130 politických väzňov.
Podpora ľudských práv
Sme solidárni s ľuďmi na ceste z neslobody.
Podporujeme nezávislých občianskych aktivistov, snažíme sa získavať podporu slovenskej verejnosti a zvyšovať povedomie o ľudských právach.