Prejsť na hlávný obsah
24 sep 2016

Pozeráme filmy a diskutujeme o migrácii

V našej databáze snímok pribudlo päť nových dokumentárnych filmov. Všetky spája téma migrácie. 

Dva filmy sú vhodné pre menších divákov (10 – 14 rokov) a prinášajú príbeh utečencov zo Sýrie z pohľadu dvoch detí. Ďaľšie tri sú určené pre starších študentov a verejnosť.

Ku každému filmu bola vytvorená metodika, ktorá pedagógom uľahčí pracovať s filmom a citlivo otvárať a reflektovať túto tému so žiakmi a študentmi.

 

Hanne Phlypo, Catherine Vuylsteke / Belgicko/ 2013 / 60 min. / české titulky / vhodné pre vek od 14 rokov

Traja mladí chlapci v Európe sa snažia žiť život ako každý iný v ich veku. Nie je to ale jednoduché, keďže uvodnmi_obrpochádzajú z Afganistanu, Sýrie a Guinei. Film zobrazuje kolobeh migrácie na troch osobných príbehoch dospievajúcich mužov  v celej svojej šírke: počiatočná idealizácia Európy, ilegálne prekračovanie hraníc, čakanie na rozhodnutie o pridelení azylu, pobyt v dome pre maloletých cudzincov, deportáciu.

Metodiku k filmu nájdete TU.

 

The Crossing, George Kurian, Nórsko | 2015 | 55 min./ české titulky / vhodné pre vek od 14 rokov

Muzikant Nabil, novinárka Angela a IT-ičkár Rami utiekli pred vojnou v Sýrii do Egypta. Situácia plavbautečencov sa tu však zo dňa na deň zhoršuje a hrozí najhoršie – deportácia. Skupina priateľov volí veľmi riskantné riešenie: plavbu do Európy. Autentické zábery natočené priamo na lodi umožňujú divákom cestu fyzicky prežiť spolu s nimi. Ako z toho vyviaznu? A čo ich v Európe čaká? Dokážu byť znovu šťastní? Po niekoľkých mesiacoch na novom kontinente zisťujú, že z lode, ktorá sa môže kedykoľvek potopiť, bohužiaľ ešte nevystúpili.

Metodiku k filmu nájdete TU.

 

Marcel Pázman a IOM / SR / 2013 / 22 min. / v slovenčine / vhodné pre vek od 12 rokov

Slovenský dokument o živote cudzincov na Slovensku zobrazujúci osobné príbehy palestínskeho lekára, kvetinárky z Ukrajiny a podnikateľa z Vietnamu a o tom ako ich vidia Slováci.

Metodiku k filmu nájdete TU.

aj_my_jsme_tu_doma2_0

 

Els van Driel / Holandsko / 2015/ 24 min./ český dabing / vhodné pre vek od 10 rokov rok_bez_rodicov

11-ročnému Tareqovi sa podarilo spolu so strýkom a bratrancom utiecť z vojnou zmietanej Sýrie. Film hovorí o jeho dlhej ceste do Holandska, kde žije už takmer rok bez rodičov a zobrazuje jeho život v novej škole. Rodičom pravidelne posiela video záznamy a verí, že čoskoro dostanú azyl, aby mohli žiť opäť spolu.

Metodiku k filmu nájdete TU.

 

10-ročná Nora a jej rodina utiekla kvôli vojne z domova v Sýrii. Nora žije v utečeneckom tábore v Jordánsku a napriek smútku za domovom sa snaží byť optimistická a sníva o tom, ako si jedného dňa otvorí umeleckú školu v slobodnej Sýrii.

Metodiku k filmu nájdete TU.

nora

Uvedené filmy si môžete jednoducho a bezplatne objednať cez tento dotazník 

Spolu metodiky k všetkým filmom sú dostupné TU

Dokumentárne filmy boli získané aj vďaka finančnej podpore z Nadácie otvorenej spoločnosti v rámci programu Výzva k ľudskosti.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie