Prejsť na hlávný obsah
13 júl 2015

Pomohli sme už 11 350 nepálskym rodinám, ochraňujeme ženy a deti

Viac ako 2 mesiace od ničivého zemetrasenia sú stále v Nepále 2,8 milióna ľudí, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc, pretože prišli o strechu nad hlavou a zdroj obživy. Ich situáciu ešte zhoršujú monzúny a hroziace zosuvy pôdy. Humanitárny tím, ktorý realizuje pomoc z peňazí slovenských a českých darcov, pomohol už 56 750 ľuďom. Tisíce z nich dostali plachty, laná, vlnité plechy a náradie na vybudovanie provizórnych prístreškov. Ďalším tisíckam ľudí sme poskytli deky, matrace, prípadne solárne lampy, ktoré sú často jediným zdrojom elektrickej energie. Humanitárny tím s pomocou vrtuľníkov dopravuje materiál aj do najodľahlejších horských oblastí celkom odrezaných od tradičných trhov.

Nepáliuš 1

V tábore pre vnútorných utečencov a ďalších desiatkach dedín sa naši humanitárni pracovníci zároveň venujú ochrane žien a detí. „Už pred zemetrasením sa súčasťou nelegálneho obchodu s ľuďmi stalo ročne takmer 12 000 ľudí, v drvivej väčšine žien a detí,“ hovorí koordinátorka humanitárnej pomoci Denisa Bultasová. Ako dodáva, situácia sa po zemetrasení ešte zhoršila. Mnohé rodiny sa potom, ako prišli o všetko, nedokážu postarať o všetky deti. „Pokiaľ niekto príde s ponukou, že ich deťom dá prácu a postará sa o ne, rodičia to často zvažujú,“ vysvetľuje jeden z obyvateľov tábora pre vnútorných utečencov v Bakhtapure.

Nepáliuš 2
Náš humanitárny tím začal s ochranou žien a detí pilotne práve v tábore v Bakhtapure. „Urobili sme tam prieskum a 277 ženám sme doručili hygienické balíčky spolu so základnými informáciami, kde hľadať pomoc. K tomu sme zaškolili 12 žien a 14 mužov, ktorí zaisťujú bezpečnosť žien a detí v tábore,“ vysvetľuje Denisa Bultasová. „Vyškolení ľudia si teraz vedia poradiť s rôznymi prípadmi zneužívania žien alebo detí.“

Viac o pomoci v Nepále si pozrite vo videu.

Pomôžte aj vy. Pošlite SMS v hodnote 2 eurá s textom DMS Nepal na číslo 877. K dispozícii je tiež účet OZ Človek v ohrození: SK1711000000002621182213. Peniaze vložte alebo pošlite prevodom, do správy pre príjemcu dajte SOS Nepál.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie