Prejsť na hlávný obsah
09 apr 2009

Podpora utečencov z Abcházska (2009)

Od občianskej vojny v roku 1993 žije takmer štvrť milióna gruzínskych utečencov z Abcházska v nepredstaviteľných podmienkach. V bývalých kolchozoch, fabrikách či dokonca kúpeľoch. Bez pravidelných dodávok vody a elektriny, zabudnutí svojou vládou aj medzinárodným spoločenstvom. Preto sme sa rozhodli vyhlásiť zbierku na zlepšenie životných podmienok gruzínskych utečencov z Abcházska.

Cieľ zbierky bol jasný – pomôcť adresne, tak ako vždy v deväťročnej histórii tejto organizácie. Aj vďaka časopisom .týždeň a Notabene, ktoré o zbierke uverejnili informácie a videoreportáž, pribúdali darcovia, za čo im srdečne ďakujeme„, hovorí Andrej Bán, predseda a zakladateľ združenia Človek v ohrození.

K 17. aprílu 2009 sa podarilo vyzbierať sumu 3 143 EUR (94 686,02 Sk). Práve Andrej Bán vycestoval na prelome apríla a mája do Gruzínska, aby výnos zbierky použil. Za polovicu výnosu zbierky boli nakúpené a distribuované riady, príbor a hrnce pre škôlku v obci Ingiri, ktorú navštevujú deti utečencov a doteraz jej chýbalo i základné vybavenie, ako aj lieky pre ambulancie v štyroch utečeneckých komunitách – v Ingiri, v Cajši, Čkaduaši a Ruchi.

Zvyšné peniaze z verejnej zbierky boli použité v septembri 2009. Podobne ako pri prvej distribúcii, aj tentoraz Andrej Bán spoločne s kolegami z českého Člověka v tísni v Zugdidi, meste na administratívnej línii Gruzínska s Abcházskom, nakúpil a distribuoval lieky pre ambulancie v utečeneckých komunitách v dedinách Ruchi, Ingii a Achalsopeli. Ide o potrebné lieky pre náhle ochorenia a prvú pomoc, za ktoré by si inak museli platiť.

Utečenci nemajú peniaze ani na základné životné potreby. Od štátu dostávajú v prepočte desať eur na osobu mesačne, za čo si môžu kúpiť denne jeden chlieb, nič viac. Starobný dôchodok v krajine je päťkrát, priemerný plat pätnásťkrát vyšší.“ vysvetľuje Andrej Bán.

Fotogaléria (autor- Andrej Bán):

picasa_albumid=5331992987166981665

Viac o situácii na gruzínsko-abcházskej hranici sa dozviete v článku Andreja Bána v časopise Monitor a v jeho fotoreportáži Žijeme horšie ako mŕtvi.

Humanitárna pomoc

Pomáhame v krízových oblastiach sveta.

Zabezpečujeme akútne potreby obyvateľov v dôsledku humanitárnej katastrofy doma a vo svete.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie