Prejsť na hlávný obsah
19 jún 2007

Panáčik pre utečencov (2005)

Materiály zasielané na školy obsahovali metodickú príručku pre učiteľov, obrazovú prílohu a texty približujúce život v krajinách ako Sudán, Afganistan, či India. Práve odtiaľ odchádzalo veľké množstvo utečencov i na Slovensko. Žiaci zo základných škôl často videli v osudoch utečencov deti, ktoré trpia v dôsledku chudoby alebo vojny. Súčasťou projektu bola peňažná zbierka. Jej celkový výťažok (123.000 Sk vyzbieraných na 63 školách) sa použil pre deti azylantov, žijúce na Slovensku. Tie dostali školské pomôcky, školské tašky, zošity, knihy, obaly, oblečenie, topánky, hračky a športové potreby do školy. Pre bábätká boli nakúpené plienky, oblečenie a dojčenské potreby.

Nadácia Slovenského plynárenského priemyslu ocenila ich iniciatívu a zbierku navýšila o 50.000,- Sk. Za vyzbierané peniaze bol tiež pripravený letný tábor v blízkosti Banskej Štiavnice. Päť škôl, ktoré vyzbierali najviac peňazí a použili najzaujímavejšie spôsoby zbierky, bolo odmenených v priebehu oslavy Dňa utečencov v Gabčíkove dňa 17. júna 2005.

Projekt bol učiteľmi prijatý veľmi pozitívne. Boli prekvapení vysokou aktivitou žiakov a spontánnou diskusiou na danú tému. V hodnotení sa zmieňujú, že použité metódy podnietili tvorbu ďalších žiackych aktivít, napríklad spustenie ankety, prezentáciu referátov a modelových situácií či realizáciu workshopov.

Viac informácií nájdete na stránke www.panacik.sk

Kontaktná osoba: Lukáš Zajac

Projekt podporil Program MZV SR – Slovakaid.

 

Fotogaléria:

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie