Prejsť na hlávný obsah
17 feb 2021

Opravili sme prvé tri vzdelávacie centrá na Ukrajine

Na východe Ukrajiny nepracujeme iba so seniormi, ale aj s deťmi, s mladými ľuďmi a s ich rodičmi. Rekonštruujeme priestory pre stretnutia s celými rodinami, a pomáhame deťom aj dospelým prekonať traumy z vojnového konfliktu.

Napriek výraznému poklesu počtu civilných obetí v roku 2019, je zhruba 3,4 milióna ľudí na Ukrajine stále odkázaných na humanitárnu a inú pomoc. Konflikt rozvrátil sektor sociálnych služieb a spôsobil značné škody na infraštruktúre, ktorá bola prestarnutá a dlhodobo neudržiavaná.

Takmer 40 percent obyvateľov Donetskej a Luhanskej oblasti zažilo traumatické udalosti vedúce k stresu, depresii, úzkosti a post-traumatickej stresovej poruche.

Zároveň tu vyrastá generácia vyše pol milióna detí obklopená násilím a strachom z budúcnosti, ktoré budú mať dlhodobý vplyv na ich vývoj a na sociálnu štruktúru krajiny. Deti vyrastajúce v konfliktom zasiahnutých regiónoch majú len veľmi obmedzený (alebo žiadny) prístup k bezpečnému a stimulujúcemu prostrediu, či k vhodným pomôckam na zdravý mentálny rozvoj.

Opravujeme päť centier

Na východnej Ukrajine preto spolu s našou partnerskou organizáciou Child Smile skvalitňujeme už existujúce, no veľmi zastaralé a nevhodné priestory na vzdelávanie a psyochosociálnu pomoc pre deti, mládež a ich rodičov.

V mestách Avdiivka a Bakhmut v Doneckej oblasti sme už zrealizovali tri rekonštrukcie sociálnych a vzdelávacích centier pre deti. Zrekonštruovali a opravili sme priestory Základnej školy č. 1 v meste Avdiivka, škôlky č. 34 a technického centra v meste Bakhmut.

Nasledovať ešte budú ďalšie renovácie dvoch priestorov – školy a vzdelávacieho centra v meste Bakhmut. Opravy prebehnú na jar a má ich na starosti naša partnerská organizácia Child Smile.

Rekonštrukcie priestorov pomôžu vytvoriť bezpečné učebné priestory pre deti a mládež, v ktorých bude možné moderným spôsobom realizovať výučbu, psychosociálne aktivity a didaktické hry na zmiernenie traumy a skvalitnenie života detí.

Prvé stretnutia už prebiehajú

Okrem rekonštrukcií týchto priestorov sme tiež zabezpečili potrebné vybavenie a pomôcky na vzdelávacie a psychosociálne aktivity do týchto piatich a ďalších desiatich sociálnych a vzdelávacích centier. V niektorých centrách ešte postupne doplňujeme chýbajúce materiály, podľa toho, aké potreby aktuálne zistíme od našich sociálnych pracovníkov.

Na Ukrajine je situácia s koronavírusom stále vážna, no prednedávnom boli znova otvorené školy a škôlky. Prispôsobili sme sa aktuálnym protipandemickým opatreniam a spustili sme v hotových priestoroch psychosociálnu podporu pre deti.

Postupne zapojíme do našich aktivít všetky vybrané sociálne a vzdelávacie centrá. Realizujeme v nich napríklad stretnutia pozitívneho rodičovstva, psychologické konzultácie pre deti a rodičov, didaktické hry pre deti, či pracovné poradenstvo pre nezamestnaných mladých ľudí.

Na projekte pôsobia naše psychologičky a sociálni pracovníci v spolupráci s partnerskou organizáciou Child Smile a s podporou SlovakAid.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie