Prejsť na hlávný obsah
24 apr 2017

Od zemetrasenia v Nepále uplynuli dva roky, krajina sa ešte nespamätala

Pred dvoma rokmi 25. apríla 2015 zasiahlo Nepál najničivejšie zemetrasenie za posledných 80 rokov. Otrasy dosiahli silu 7,8 magnitúdy. O život pripravili takmer 9000 ľudí a ďalších 22-tisíc sa zranilo. Živelná katastrofa zničila viac než pol milióna domov a státisíce ľudí pripravila o strechu nad hlavou. Ani po dvoch rokoch sa Nepál z následkov zemetrasenia nedokázal úplne spamätať.

Nezisková organizácia Človek v ohrození reagovala rýchlo a bezprostredne po zemetrasení vyhlásila verejnú zbierku SOS Nepál. V krátkom čase sa tak podarilo vyzbierať viac ako 52-tisíc eur. Vďaka nim sme už týždeň po zemetrasení dokázali najviac ohrozeným ľuďom distribuovať humanitárnu pomoc na pokrytie základných potrieb a materiál na stavbu a opravu obydlí.

„Tisíce ľudí dostali plachty, laná, vlnité plechy a náradie na vybudovanie provizórnych prístreškov. Ďalším tisíckam ľudí sme poskytli deky, matrace, prípadne solárne lampy, ktoré boli často jediným zdrojom elektrickej energie,“ vysvetľuje riaditeľ Človeka v ohrození Braňo Tichý s tým, že humanitárny tím s pomocou vrtuľníkov dopravoval materiál aj do najodľahlejších horských oblastí. Naši pracovníci sa zároveň venovali ochrane detí a žien, po zemetrasení sa totiž zhoršila aj situácia s nelegálnym obchodom s ľuďmi.

Ľuďom v nepálskej dedine Simthali sme distribuovali materiál na opravu a stavbu ich obydlí. (zdroj: Petr Drbohlav)

Obnova krajiny po zemetrasení spred dvoch rokov prebieha pomaly. Obyvatelia sa ešte aj dnes stále vyrovnávajú s tým, že stratili svoje domovy, majetok i zdroje obživy pre svoju rodinu. Práca sa hľadá ťažko a bez zárobku nie je možné investovať do rekonštrukcie domov. Mnoho zasiahnutých obyvateľov tak stále žije v provizórnych podmienkach. Humanitárni pracovníci preto v teréne naďalej pomáhajú.

„Obyvateľom poskytujeme materiál na opravu ich domovov. Tisíckam ďalších domácností sme zaistili krátkodobé pracovné príležitosti. Snažíme sa miestnym ľuďom pomáhať so zabezpečením stabilného živobytia a obnovou infraštruktúry, ktorá nebude ohrozená v prípade ďalšej prírodnej katastrofy,“ opisuje situáciu Petr Drbohlav, regionálny koordinátor Člověka v tísni pre Áziu s tým, že pracovníci sa sústreďujú najmä na najzraniteľnejších ľudí v odľahlých oblastiach krajiny.

V programe na podporu obyvateľov sa ľudia napríklad učia aj pliesť teplé oblečenie, ako sú ponožky, svetre, šály či čiapky. Medzi nimi je aj 43-ročná Ash Kumari Ghali. Pri zemetrasení prišla o svoj dvojposchodový dom a s deťmi tak ostala bez zdroja príjmov i strechy nad hlavou.

„Manžel ma pred časom opustil. Na mne potom zostala starostlivosť o naše dve deti. Musím ich nakŕmiť a zaplatiť za nich štúdium. Nechcem, aby naše deti poznali, do akých problémov sme sa dostali,“ hovorí Ghali. Vďaka programu sa naučila nielen upliesť teplé oblečenie pre svoje deti a zarobiť si peniaze, ale zároveň dostala príležitosť zapojiť sa do práce s ostatnými členmi komunity, z ktorej často bývajú ženy samoživiteľky vylučované.

Nepálsky tím Člověka v tísni ostáva v krajine pôsobiť aj naďalej. V ďalšom roku sa plánuje zamerať predovšetkým na návrat vysídlených rodín do ich pôvodných alebo nových domovov. Zároveň chce úzko spolupracovať s novozvolenými miestnymi zastupiteľstvami a podporovať ich v čo najefektívnejších spôsoboch rekonštrukcie oblastí, kde pôsobí.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie