Prejsť na hlávný obsah
28 apr 2015

Ničivé zemetrasenie v Nepále očami tých, čo ho prežili

Publicistka a cestovateľka Monika Švehlová má množstvo priateľov v Nepále aj ďalších zemetrasením postihnutých krajinách. V súčasnosti je v Londýne, no ihneď ako sa dozvedela o tragédii, svojich priateľov kontaktovala. Výsledkom je tento text, ktorý ponúka autentické svedectvá tých, čo zemetrasenie prežili.

Masívne zemetrasenie zasiahlo 25. apríla o sile 7.8 stupňov Richterovej stupnice srdce Nepálu, časť Tibetu, Bangladéšu a Indie. V rovnakom čase sa na Mount Evereste spustila prvá lavína, ktorá zmietla z povrchu základný tábor a zahynuli tam zatiaľ dve desiatky ľudí.

V ono sobotňajšie ráno sa Niraz Giri žijúci v Káthmandu zobudil s úsmevom na tvári. Oslavoval svoje narodeniny. Ešte ani nestihol prejsť uličkou do neďalekej kaviarne, kam si občas zaskočí na kávu, keď sa spustilo peklo. Nečakane, bez akéhokoľvek varovania, prepuklo zemetrasenie. Najničivejšie za posledných 80 rokov. Trvalo dve minúty, no jemu sa zdalo, že to bola celá večnosť. Ľudia vybiehali na ulicu a padali pod rúcajúcimi sa domami, strechami a predmetmi. Pôda pod nohami sa im chvela akoby boli na lodi v silných vlnách.

Zničená krajina, tisícky mŕtvych

Ja som v tom čase bola v práci v Londýne. O piatej ráno som sa nečakane prebrala, čudne smutná a napätá. O hodinu mi ďalší kamarát v severnej Indii poslal správu o nešťastí. Časový posun je približne šesť hodín, takže som sa o zemetrasení v Káthmandu a v jeho okolí približne 80 kilometrov navôkol, dozvedela takmer okamžite.

Dedinky na úpätí Himalájí sa premenili na hŕbu trosiek. Domčeky postavené z hliny nevydržali ani niekoľko sekúnd. V priebehu niekoľkých minút sa z UNESCO-m chránených pamiatok v Kátmadu a jeho okolí stali ruiny, ktoré pochovali stovky a tisícky životov.Nepál 1

Vláda vyhlásila stav ohrozenia. Elektrina, ktorú podľa presného rozpisu zapínajú iba na pár hodín denne, bola z bezpečnostných dôvodov úplne vypnutá. Telefónne spojenie bolo prerušené, zato voda nekontrolovane vytekala z prasknutých potrubí. Všade sa ozýval krik, volanie o pomoc a nastala panika.

Celý svet v šoku

„Zemetrasenie nás všetkých šokovalo. Sme vonku na ulici, pred domami. Nesvieti svetlo a na mobile nemám žiadny signál. Nové, moderné domy, ktorých nie je veľa, stoja takmer všetky. Pred sebou vidím spadnutú stenu vedľajšej budovy. Následné otrasy už trvajú celé hodiny,“ povedal Niraz Giri. „Nikdy v živote som nevidel toľko vystrašených ľudí. Nech nám pánboh pomáha.“

Na druhý deň sa na sociálnych sieťach a v médiách rozbehlo hľadanie stratených ľudí a zisťovanie, či sú blízki nažive. Niraz napísal: „Máme tu jeden otras za druhým. Je to šialené. Vyzerá to, že sa to nikdy neskončí. Školy sú na päť dní zatvorené. Z pamiatok sa stali ruiny.“

Uprostred paniky predsa len naskočil telefónny signál a tí, ktorí mohli, sa snažili vďaka nemu získať predstavu o tom, čo sa deje a kde hľadať pomoc.

„Noc som strávil vonku. Bolo zima a občas pršalo. Našli sme si útočisko v miestom kultúrnom centre. Dojali ma predavači zeleniny, ktorí začali ľuďom rozdávať zadarmo uhorky a mrkvu,“ vyjadril sa Niraz.

Jeho príbeh sa podobá mnohým z vyše 700-tisícového Kátmandu a ďalším státisícom z 27 miliónového Nepálu. Krátko po zemetrasení sa objavil nedostatok pitnej vody a jedla. Ženy, deti a starí ľudia boli vydesení a traumatizovaní pokračujúcimi otrasmi.

Na tretí deň po zemetrasení Niraz konštatoval: „V obchodoch už nie je jedlo. Ceny raketovo stúpajú a dostať sa k fungujúcemu bankomatu je vyslovene luxus. Cítim sa bezmocný, lebo na každej tvári vidím strach. Dúfam, že to čoskoro skončí.“

Približne o šesťdesiat kilometrov ďalej, na úpätí hôr, v dedinke Bhimkhori, zničilo zemetrasenie takmer všetko. O tom, či stojí novopostavená škola, financovaná z darov horolezcov a cestovateľov zatiaľ informácie nie sú dostupné. Binaj Lama, ktorý zbierku na školu a pomoc dedine zorganizoval aj prostredníctvom svojej cestovnej kancelárie Sacred Himalaya, sa ozval iba nakrátko.
Nepál 2
Rýchla pomoc

Veľmi rýchlo po nešťastí sa začali ľudia kontaktovať a organizovať prvé záchranné práce. Svet neváhal a poslal relatívne rýchlo, finančnú aj materiálnu pomoc do postihnutých oblastí, ale záchranárske práce znemožňoval zničený terén. Počet mŕtvych sa za tri dni vyšplhal na 3000 obetí a odhady varujú pre oveľa vyšším a najmä rastúcim, číslom.

Gakul Bhatta, učiteľ na lekárskej univerzite v Kátmandu sa vyjadril takto: „Poranení ľudia, ktorí prišli do nemocnice, sú v bezpečí a krízová situácia je podchytená. Horšie je to s tými, ktorí sú odrezaní od pomoci a sú odkázaní sami na seba. Každý, kto vládze a je v bezpečí, by sa mal okamžite zmobilizovať a pomôcť zraneným dostať sa do nemocnice,“ a dokonca ponúkol cez sociálne siete svoju okamžitú pomoc, pričom vyzval kolegov, aby sa k nemu pridali.

Zemetrasenie spôsobilo nenahraditeľné škody a vysoké straty na životoch. Táto turisticky atraktívna, no chudobná krajina, sa donedávna preslávila svojou pohostinnosťou a krásou. Ľudia v Nepále potrebujú našu pomoc. Občianske združenie Človek v ohrození vyhlásilo verejnú zbierku pre obete zemetrasenia a na pomoc do postihnutých oblastí. Finančnú podporu posielajte na účet Tatrabanky, číslo: SK1711000000002621182213. V správe pre príjemcu uveďte SOS Nepál. Finančné prostriedky budú použité priamo a bezprostredne pre tých, ktorých postihlo ničivé zemetrasenie. Namasté.

Monika Švehlová

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie