Prejsť na hlávný obsah
02 okt 2015

Na Ukrajine začal v rámci humanitárnej pomoci pôsobiť náš nový dobrovoľník

V septembri 2015 začal na Ukrajine pôsobiť náš dobrovoľník Maroš Demovič. Na mieste pôsobí v rámci humanitárnej pomoci s našou lokálnou partnerskou organizáciou Vostok-SOS, ktorá sa považuje za jednu z najväčších občianskych organizácií poskytujúca humanitárnu pomoc pre obete vojny na Ukrajine.
Dobrovoľnícke aktivity budú pokrývať najmä humanitárnu oblasť, keďže región Donbasu neustále ohrozuje rozsiahla humanitárna kríza.
Viaceré ukrajinské neziskové organizácie vrátane VOSTOK-SOS však aktívne pomáhajú osobám a rodinám na východnej Ukrajine a významná časť pomoci sa taktiež sústreďuje aj na presídlencov z Krymu i regiónov Luhanskej a Doneckej oblasti, ktorí sa rozhodli opustiť svoje domovy a stali sa tak utečencami vo vlastnej krajine. Skutočnými obeťami tohto ozbrojeného konfliktu sú však najmä bežní Ukrajinci žijúci vo vojnových oblastiach.
Počas humanitárnej misie na Ukrajine sa náš dobrovoľník bude podieľať na pomoci s ubytovaním pre presídlencov a poskytovaní základných životných potrieb ako jedlo, oblečenie a lieky. Ďalej sa bude jednať o zdravotnícku pomoc a finančnú podporu pre najzraniteľnejšiu časť obyvateľstva – mnohodetné rodiny, chorých a dôchodcov. Množstvo dospelých a detí z vojnových oblasti taktiež nevyhnutne potrebuje odbornú psychologickú pomoc, pretože prežili silnú traumu v dôsledku častého delostreleckého ostreľovania a museli žiť dlhodobo v atmosfére strachu. Okrem priamej pomoci obetiam sa bude zapájať aj do informovania verejnosti o udalostiach v rizikových oblastiach a spolupracovať s vládnymi inštitúciami ohľadom prijímania nových zákonov umožňujúcich systémové riešenia kritickej situácie presídlencov na území Ukrajiny.
Humanitarna pomoc pre Ukrajincov z Donbasu 3 Humanitarna pomoc pre Ukrajincov z Donbasu 1
Humanitarna pomoc pre Ukrajincov z Donbasu 4 Zniceny dom na vychode Ukrajine
Veľmi ma teší, že aj Slovensko aktívne prispieva k humanitárnej pomoci na Ukrajine. Ukrajinský národ si veľmi cení akúkoľvek podporu a pomoc zo zahraničia. Pevne verím, že môj dobrovoľnícky pobyt u nášho východného suseda prinesie množstvo pozitívnych výsledkov a veľmi si prajem, aby Ukrajinu v ďalších mesiacoch čakali len tie pozitívne správy.
Projekt je podporený z finančných prostriedkov SlovakAid.slovakaid

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie