Prejsť na hlávný obsah
30 nov 2010
V kategóriach

Materiálna zbierka pre rodiny kubánskych disidentov (2010)

4. januára 2011 – Zástupcovia združenia Človek v ohrození doručili na Prvý sviatok vianočný, 25. 12. 2010, materiálnu zbierku rodinám kubánskych disidentov žijúcich v exile v Španielsku vo Valencii. Vďaka vašim darom sme mohli odovzdať desiatim rodinám 100 kg zimného šatstva a 10 laptopov, ktoré pomôžu bývalým väzňom svedomia pokračovať v ich práci pri obhajobe ľudských práv na Kube. Materiálna pomoc rodinám deportovaným do Španielska nadväzuje na finančnú zbierku na pomoc rodinám politických väzňov na Kube, ktorú sme v rokoch 2003 – 2009 organizovali spoločne s Nadáciou Pontis.

M. Horák, Španielsko, december 2010: Disident José Luis Paneque so svojím novým laptopom

 

V júli 2010 ohlásil kubánsky režim prepustenie väzňov svedomia, uväznených počas „čiernej jari“ v marci 2003. 41 z nich už bolo prepustených a deportovaných aj s rodinnými príslušníkmi z krajiny. Väčšina z nich sa momentálne nachádza v Španielsku, kde im španielska vláda na obdobie jedného roka financuje ubytovanie a stravu. Keďže stále nemajú udelený rezidenčný pobyt, vzťahuje sa na nich zákaz práce, čo sťažuje ich sociálnu situáciu.

M. Horák, Španielsko, december 2010: Obdarované rodiny vo Valencii

Melba Santana, manželka prepusteného väzňa Alfreda Domingueza Batistu odkazuje slovenským darcom: Ďakujeme našim priateľom zo Slovenska za dary. Sme v zložitej situácii, pretože sa trápime kvôli ľuďom na Kube a rozmýšľame nad vlastnou budúcnosťou, ktorá nás čaká tu v Španielsku. Nemáme vytvorené podmienky na to, aby sme mohli pracovať a tiež pomáhať ľuďom v našej vlasti, ktorí potrebujú, aby sme ich bránili. Môj odkaz je pre všetkých, ktorí na nás nezabudli, ale prosím ich, aby naďalej pomáhali aj tým, čo ostali na Kube. Je cieľom nás všetkých, aby sa naša vlasť stala slobodnou a my sme sa mohli vrátiť domov s hrdým pocitom na to, že sme Kubánci“.

M. Horák, Španielsko, december 2010: Držiteľka ceny J. Langoša, Gisela Sanchez Verdecia (2. zľava)

Ďakujeme všetkým individuálnym darcom, profesorovi Vladimírovi Krčmérymu a Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety za dar 5.000 Eur a spoločnosti Pelikán za zľavu na prepravu.

pelikan.skVŠ sv. Alžbety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie