Prejsť na hlávný obsah
04 mar 2024

Malí chemici 

Podporte 2 % z vašich daní ukrajinské deti, ktoré ostali žiť u nás na Slovensku, aby sa mohli venovať rôznym voľnočasovým aktivitám. Áno, napríklad aj chémii, ktorá ich veľmi baví. 

„Pri pokusoch sa decká musia sústrediť, na chvíľu zabudnú na realitu a zažívajú malé zázraky, keď sa im darí. A ja som sa pri nich za dva roky naučila po ukrajinsky,“ hovorí naša kolegyňa a lektorka chemických pokusov Paula o tom, v čom vidí najväčší prínos tejto perfektnej aktivity. 

Pozrime sa spoločne ako to vyzerá v Bardejove, kde ako organizácia pôsobíme už dlhšiu dobu. Na miestnom internáte, kde sme zriadili jedno zo svojich pracovísk, denne pracujeme s deťmi, ktoré kvôli vojne museli opustiť svoje domovy. Paula je učiteľka biológie a chémie a od nej vzišiel nápad robiť s deťmi chemické pokusy. Nápad sa im okamžite zapáčil.  

„Bolo na nich vidno, že chcú tvoriť, chcú robiť niečo s rukami. A tak som ich nalákala na prvý pokus, na výrobu slizu,“ spomína Paula na začiatky tejto obľúbenej aktivity, ktorá medzičasom prilákala aj ukrajinské seniorky, ktoré sa na pokusoch tiež veľmi rady zúčastňovali spolu s deťmi. Dokonca i deti na autistickom spektre si obľúbili prácu s mikroskopom a ich mamy Paule posielajú fotky, čo všetko skúmajú doma. Ale naspäť k pokusom. 

Paula časom pochopila, že takéto chemické aktivity sa nedajú robiť „na kolene“, len s kuchynskými pomôckami, ale že potrebujú profesionálnejšie vybavenie. Z príspevku dvoch percent zakúpil Človek v ohrození mikroskop a skúmavky a malí chemici a chemičky sa tak mohli plnohodnotne realizovať. Paula pripravila plán, na čo všetko sa môžu tešiť. Zahŕňal výrobu mydla, domácich lízaniek, tajného písma či kinetického piesku. Robili sa bezpečné pokusy s výbuchmi sopiek aj s kryštalizáciou. Najmladší účastník mal 5 rokov, najstarší okolo 15. Nadšení boli všetci rovnako. 

„Samozrejme,  všetci chcú byť chemikmi a chemičkami“, smeje sa Paula a prezrádza, že už sa im zmenšujú zásoby skúmaviek a sklíčok. „Vždy, keď ideme spolu s ukrajinskou komunitou niekam na výlet, decká si berú ampulky a skúmavky a zbierajú do nich vzorky, ktoré potom spolu pod mikroskopom skúmame. Hlinu, kvety, piesok, ale aj vlasy. Na všetko sú zvedavé.“  

Keď v auguste odišli z internátu posledné rodiny a presťahovali sa do bytov, ktoré sme im pomohli vybaviť, pokusy sa na chvíľu stopli. Každú chvíľu ich však Paula rozbieha v novom väčšom priestore Klubovne.  

Z vašich dvoch percent vieme zakúpiť okrem iného aj pomôcky pre podobné aktivity v našich ďalších centrách. Len vďaka Vašej podpore dokážeme pomáhať ľuďom v ohrození, preto nás poteší, ak darujete Vaše 2% z daní práve nám. Ďakujeme. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet