Prejsť na hlávný obsah
10 jan 2019

Libanon sužujú následky silnej búrky, Človek v ohrození distribuuje urgentnú pomoc

Silné prívalové dažde, nárazový vietor a na niektorých miestach aj husté sneženie. Následky búrky Norma už od nedele 6. januára ohrozujú tisíce ľudí v Libanone, vrátane sýrskych utečencov. V oblastiach, kde pôsobí aj Človek v ohrození, ľudia bojujú so záplavami, silným vetrom, aj ťažkým snehom a potrebujú pomoc.

Vďaka našim pravidelným darcom z Klubu priateľov Človeka v ohrození, môžeme rýchlo zareagovať a pripojiť sa k distribúcii pomoci. Ak sa aj vy chcete stať pravidelným darcom, alebo chcete prispieť, môžete tak urobiť tu.

Najviac ohrození sú utečenci

Libanonom niekoľko dní otriasala silná búrka Norma, ktorá má na svedomí rozsiahle škody. Po celej krajine zaplavili obydlia aj hlavné cesty prúdy vody, v hlavnom meste Bejrút dokonca nalomili obrovský cestný most. Potopy podľa odhadov ohrozujú stovky obydlí.

Najviac ohrození sú utečenci, ktorí žijú v utečeneckých táboroch. Podľa údajov organizácie Inter-agency coordination Lebanon minimálne 66 táborov bojuje so záplavami, pričom 15 z nich bolo buď kompletne zaplavených alebo inak zničených. Na severe a v regióne Bekaa boli presídlené stovky utečencov, no tisíce ďalších sú stále v nebezpečenstve.

Utečencov neohrozujú len záplavy, ale aj ťažký sneh a náhly pokles teplôt. „Ľudia nemajú ohrevné telesá a v Arsaale napadla hrubá vrstva snehu. Na stanoch je 25-centimetrová pokrývka snehu, rodiny v stanoch mrznú, majú zasnežené a zatopené obydlia,“ hovorí Michaela Guldanová, terénna pracovníčka Človeka v ohrození, ktorá sa momentálne nachádza v Libanone.

Libanon zasiahla búrka Norma
Utečencov neohrozujú len záplavy, ale aj ťažký sneh a náhly pokles teplôt. Foto: SB OverSeas

Spúšťame distribúciu pomoci

V utečeneckom tábore Shatila pri hlavnom meste Bejrút, kde Človek v ohrození pôsobí, vypadla elektrina a ľudia si nemajú ako ohriať svoje obydlia. V stanovom tábore Arsaal je situácia ešte vážnejšia. Tisíce ľudí potrebujú urgentnú pomoc, a to aj vo forme ohrievačov alebo paliva, celtovín na ochranu stanov, či teplého oblečenia.

Pripojili sme sa preto k medzinárodným neziskovým organizáciám, ktoré spustili urgentnú pomoc ohrozeným obyvateľom. „Prvých 5,000 eur na pomoc ľuďom v táboroch Shatila a Arsaal, a v meste Saida, poputuje zo zdrojov od pravidelných darcov z Klubu priateľov Človeka v ohrození. Financie sa použijú na nákup ohrievačov, paliva do ohrievačov, stanov ale aj potravín a ďalších súrnych potrieb,“ upresňuje  náš riaditeľ, Braňo Tichý.

V Libanone sa podľa odhadov nachádza asi 1,5 milióna sýrskych utečencov. Mnohí z nich žijú v táboroch s minimálnou alebo žiadnou infraštruktúrou. Človek v ohrození od marca 2018 pôsobí v utečeneckom tábore Shatila pri Bejrúte a od septembra 2018 aj v severnom regióne Akkar na hraniciach so Sýriou.

Ak chcete aj vy prispieť, alebo sa stať členmi Klubu priateľov Človeka v ohrození, kliknite sem tu: https://clovekvohrozeni.sk/chcem-pomoct/

Tags: , , , , , , ,

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie