Prejsť na hlávný obsah
24 jan 2017

Jeden svet na školách: Extrémizmus i návšteva rómskej osady s youtuberom Selassiem

V našej databáze dokumentárnych filmov opäť pribudli nové snímky! Tentokrát reagujú na témy, ktoré čoraz viac hýbu našou spoločnosťou. Na extrémizmus a neznášanlivosť.  

V rámci projektu Jeden svet na školách chceme inovatívnou a pre študentov atraktívnou formou diskutovať o najpálčivejších globálnych témach dneška a uvedomiť si ich previazanosť s našimi životmi. Projekt je určený predovšetkým študentom na stredných školách, no je možné ho adaptovať aj pre žiakov základných škôl. Ku každému filmu bola vytvorená metodika, ktorá vyučujúcim uľahčí pracovať s filmom a citlivo otvárať a reflektovať túto tému so žiakmi.

Čo vám ponúkame?

Mladý, hrdý nácko

David Modell /Veľká Británia/ 2002/49 min./české titulky
Témy filmu: ľudské práva, rasizmus, xenofóbia, nebezpečenstvo pravicového extrémizmu

Reportér David Modell strávil niekoľko mesiacov po boku vplyvného člena extrémistickej Britskej národnej strany Marka Coletta. Tento univerzitný študent sa netají svojimi sympatiami k nacistickému Nemecku aj k jeho vodcovi a svoje prejavy prešpikuje nenávistnými rasistickými poznámkami. Dokument vykresľuje portrét mladého muža, ktorý dokazuje, že nebezpečné idey nestrácajú svoju pôsobivosť ani po tom, čo sa stali príčinou a základom rozsiahlych genocíd. Hoci film vznikol v roku 2002, jeho téma je u nás aj v zahraničí čoraz aktuálnejšia.

titulka_gv_mlady_hrdy_nacko_collett_flag

Môj džihád

MarkDeVisscher / Belgicko/ 2015 / 52 min. / nemecky, francúzsky, holandsky / české titulky
Témy filmu: identita, radikalizácia a náboženský extrémizmus

Tisíce moslimov žijúcich v Európe sa nechali zlákať radikálnou ideológiou takzvaného Islamského štátu (Dá’iš) a odišli na Blízky východ bojovať svoju „svätú vojnu“. Len Belgicko vlani opustilo vyše 400 mladíkov. V regióne Vilvoorde snáď „každý pozná niekoho, kto odišiel bojovať“ a miestna moslimská komunita sa na túto situáciu snaží reagovať. Jej výraznou osobnosťou je imám Sulyaman, ktorý zrozumiteľne vysvetľuje príčiny radikalizácie a svojím výchovným pôsobením ukazuje, ako jej možno predchádzať. Kľúčom je podľa neho využiť energiu mladých ľudí k ich osobnému rozvoju a motivovať ich, aby prispeli k pozitívnym zmenám vo svojom okolí. Tak môžu aj oni vrátiť slovu džihád jeho  pôvodný – mierumilovný – význam.

my_jihad_my_jihad_clean_hd-1

Deti 404

Pavel Loparev, Askold Kurov / Rusko / 2014 / 52 min., / ruský jazyk / české titulky
Témy filmu: ľudské práva, homofóbia, osobná identita

V roku 2013 prijalo Rusko zákon proti „propagácii homosexuality” medzi mládežou. Mladí gejovia a lesby sa tak stali „chybou systému” a ich šikanovanie získalo posvätenie z najvyšších miest. Internetová stránka Deti 404 zverejňuje odkazy mladých ľudí, ktorí sa kvôli svojej sexuálnej orientácii stávajú obeťami drsného ponižovania. Rovnako je prenasledovaná aj zakladateľka webu, novinárka Elena Klimovová. Tvorcovia filmu rozdali niekoľkým jej „deťom“ kamery, aby sami zaznamenali, ako žijú. Autentické videodenníky sa striedajú s rozhovormi a vytvárajú mrazivý obraz ruskej súčasnosti.

METODIKA K DOKUMENTÁRNYM FILMOM

1_children_404_stills-03_1920x1080_0

A tentokrát sme pre pedagógov pripravili aj bonus! Výlety naslepo. Youtubera Selassieho vzala Nadácia otvorenej spoločnosti na tri miesta – do rómskej osady, utečeneckého tábora a koncentračného tábora bez toho, aby vopred vedel, kam ide. Pre učiteľov sme k Selassieho youtube videám pripravili metodiku, vhodnú na jednu vyučovaciu hodinu, ktorá im uľahčí otvoriť tieto témy a poskytne doplňujúce informácie.

#VýletyNaslepo
Slovensko / 2016 / 13-14 min. / slovenský jazyk
Témy videí: hate speech, ľudské práva

Matej Slažanský alias Selassie patrí k najúspešnejším slovenským youtuberom a popularitu si získal
najmä medzi mladými ľuďmi. Má takmer pol milióna odberateľov na YouTube, 80-tisíc fanúšikov na vylety_naslepoFacebooku a na Instagrame ho sleduje skoro 200-tisíc ľudí. Pre mladých ľudí do 25 rokov je určite známejší ako väčšina tvárí, ktoré sa objavujú v televízii. Hovorí, že jeho názory majú vplyv na celú generáciu. Aj preto sa rozhodol, že v spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti nakrúti sériu videí pod názvom Výlety naslepo. V nich približuje osudy mladých ľudí, ktorí sa v minulosti alebo dnes ocitli v ťažkých životných podmienkach. Prostredníctvom vlastných zážitkov hovorí o svojich názoroch a nabúrava niektoré stereotypy a predsudky.

Spolu vznikli 3 videá:

METODIKA K YOUTUBE VIDEÁM

Uvedené filmy spolu s metodikami si môžete jednoducho a bezplatne objednať cez tento dotazník

Dokumentárne filmy a metodiky k nim boli získané a vypracované vďaka finančnej podpore zo Zastupiteľstva Európskej komisie na Slovensku. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie