Prejsť na hlávný obsah
23 nov 2022
V kategóriach

INFOSERVIS Človeka v ohrození

Skutočný darček je darčekom, ktorý dáva zmysel

Vianoce sú obľúbeným sviatkom asi každého z nás. Okrem spoločných chvíľ s najbližšími sa tešíme z darčekov, ktoré dostávame pod stromček (ak sme poslúchali, samozrejme :-)). Vianoce však môžu byť pre ľudí aj o niečom inom, o pomoci. 

Skutočný darček, ako každý rok, pomáha ľuďom zlepšovať ich životnú úroveň. Vďaka skutočným darčekom dokážeme v Človeku v ohrození podať pomocnú ruku tam, kde je to naozaj potrebné. Počínajúc deťmi a rodinami v marginalizovaných rómskych komunitách, ktorým pomáhame začleniť sa do spoločnosti, so vzdelaním či zamestnaním, končiac chudobnými rodinami v Keni či Moldavsku, ktorým vďaka Skutočnému darčeku môžeme darovať novú školskú triedu alebo kozu či kravu, ktorá pre nich znamená pravidelnú obživu. 

Tento rok je Skutočný darček iný v mnohých aspektoch. Nesie tému „Ako z rozprávky” a už len názov veľa prezrádza. Reálne príbehy ľudí v núdzi, ktorým Skutočný darček pomohol alebo naďalej pomáha, pretvorili slovenskí spisovatelia na rozprávky. Záleží nám na tom, aby všetky rozprávky mali šťastný koniec, preto sa k nám pridali aj známe osobnosti Slovenska, ktorým ľudské osudy nie sú ľahostajné. Rozprávkovú náladu navyše umocnila úplne vynovená grafická podoba našej kozy Božky. O jej nádhernú umeleckú formu sa postarala talentovaná umelkyňa Ivana Šáteková.

Medzi známe stálice Skutočných darčekov sme tento rok pridali aj nové, aby sme dokázali pomôcť ešte väčšiemu množstvu ľudí. Napríklad Včelí úľ, 100% stádo či Jeden svet. Všetky skutočné darčeky nájdete na našom charitatívnom e shope www.skutocnydarcek.sk.

Ďakujeme vám, že môžeme spolu pomáhať tam, kde je to potrebné. 

Rodinka Cifrovcov s grafikou Ivany Šátekovej

Rozhovor s koordinátorkou dobrovoľníctva Magdalénou Lörinczovou

Práci s ľuďmi sa venuje Magdaléna už viac ako desať rokov. Vystriedala niekoľko profesií, kde zlepšovala svoje vedomosti a získavala skúsenosti práve v tejto pracovnej sfére, až sa dostala k práci snov. Magdaléna sa v minulosti ako dobrovoľníčka angažovala na rôznych slovenských podujatiach, najmä na festivaloch. Ako správna koordinátorka dobrovoľníctva si vyskúšala rôzne pozície, aby tak získala čo najlepší záber a dokázala lepšie riadiť svojich zverencov.

Sama hovorí, že miluje dobrovoľníctvo práve kvôli krásnemu pocitu, že niekam patrí. Dobrovoľník sa stáva súčasťou niečoho väčšieho, krajšieho, niečoho, čo má skutočný dopad na spoločnosť a naozajstnú výpovednú hodnotu. O tom akú cestu si prešla až kým sa dostala k nám na post koordinátorky, čo si myslí o dobrovoľníctve a o jej zážitkoch sa dočítate v tomto článku.

Magdaléna Lörinczová, FOTO: Peter Štít

Sme a ste súčasťou ocenenia Biela vrana  

Dňa 17. novembra sa v budove opery a baletu SND konala slávnostná ceremónia odovzdávania cien Biela vrana. Toto ocenenie je symbolické a patrí všetkým Slovákom a Slovenkám, ktorí a ktoré nejakým spôsobom podali pomocnú ruku Ukrajine po vypuknutí vojny. Organizátori Bielej vrany sa chceli poďakovať za ich obetavosť a každodenné nasadenie, mnohokrát na úkor vlastného pohodlia či rodín. Na 15. ročníku odovzdávanie cien, ocenených povzbudila príhovorom aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Naša riaditeľka, Andrea Najvirtová, pri preberaní ocenenia svojím prejavom reprezentovala na pódiu okrem Človeka v ohrození všetky pomáhajúce organizácie a jednotlivcov, ktorí boli ocenení.

Tohtoročné odovzdávanie cien sa nieslo v duchu empatie, odvahy a statočnosti jednotlivcov, ktorí sa dokážu spojiť a spolu konať činy láskavosti. Výzvou večera bolo: Obstáť v historických chvíľach, nájsť silu na to najlepšie čo je v nás!

Naša riaditeľka Andrea Najvirtová (vľavo) s prezidentkou Zuzanou Čaputovou (v strede) a s kolegyňou Tímeou Stránskou (vpravo), FOTO: Biela vrana

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet