Prejsť na hlávný obsah
08 júl 2015

Dobrovoľník je dnes na Ukrajine hrdinom

Vojna na Ukrajine pokračuje. Správy z bojových zón v Luhanskej a Doneckej oblasti už neprinášajú šokujúce informácie. Zvykli sme si na to, že pár kilometrov od nás sa strieľa, ničia sa domy, verejné budovy i prírodné zdroje.

Ľudia však zomierajú aj naďalej. A ďalší odchádzajú. Opúšťajú svoje domovy, z ktorých niekedy veľa nezostalo. Hľadajú útočisko v iných mestách. Iní sa vracajú tam, kde už boje neprebiehajú. Snažia sa opraviť svoje príbytky, upratať záhrady, obnoviť živobytie. Ide to ťažko.

Po celej krajine však už dlhé mesiace mnohí pomáhajú svojim spoluobčanom. Robia zbierky vo svojich komunitách, pracujú ako dobrovoľníci, zbierajú šatstvo, potraviny, lieky pre tých, ktorí sú alebo presídlení, alebo kvôli vojne odrezaní od zásobovania. Množstvo mladých ľudí pracuje v humanitárnych organizáciách. „Slovo dobrovoľník nabralo u nás silný význam. Byť dobrovoľníčkou znamená byť dobrou Ukrajinkou,“ hovorí Irina, ktorá je sama presídlenkou, ale pomáha iným, ktorí sú v ťažšej situácii. Organizuje voľnočasové aktivity pre ženy, ktoré v cudzom meste nemajú prácu ani priateľky, len veľa otázok a problémov. „Keď sme spolu, vieme si pomôcť,“ usmieva sa.

1-kulturny dom
Foto: Obyvatelia dedinky Staryj Ajdar sa zišli pred kultúrnym domom zničeným delostreleckým granátom. Čakajú na humanitárny konvoj.

Nie všetci si však dokážu pomôcť sami. Iniciatíva Vostok SOS, s ktorou spolupracuje Človek v ohrození, už vyše roka pomáha ľuďom postihnutým vojnou. Deväťročnej Alenke zbiera peniaze na chemoterapiu. Rodičia jej zomreli a s babkou sa celé mesiace skrývala pod stolom pred bombami. Keď sa odvážili odísť, dievčatku zistili rakovinu kostí. Tridsaťročný Vitalij utrpel vážne poranenia po tom, čo ho v Kramatorsku napadli separatisti kvôli karikatúre, čo mal v mobile. Skončil v nemocnici s ohrozením života. Stovky ľudí každý mesiac potrebujú právne rady, pomoc pri hľadaní práce či miesta v škôlke pre deti. Niekto potrebuje kočík pre dieťa, niekto nemá čo obliecť dcére na jej maturitu. A vždy sa nájde niekto, kto peniazmi či vlastnou prácou pomôže.

2-potravinová pomoc
Foto: Výdaj potravinovej pomoci v dedinke Peredelskoe, Luhanský región. Obce pred vojnou známe produkciou zeleniny a mlieka sú dnes závislé na dovezených potravinách.

Sme radi, že aj vďaka vám môžeme byť pri tom. Minulý týždeň sme poslali 2500 EUR, ktoré spolu s Vostok SOS venujeme ľuďom v núdzi. Ďakujeme vám.

Text: Zuza Fialová, foto: Vostok-SOS

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie