Prejsť na hlávný obsah
05 máj 2023

Deň Zeme pre 3,5 tisíc detí zo 108 škôl na Slovensku

S gymnáziom v Púchove spolupracujeme na projekte VEDIEŤ – ROZUMIEŤ – CHRÁNIŤ, v ktorom sa venujeme téme klimatickej zmeny. V piatok 21. apríla 2023 sme na púchovskom gymnáziu ku Dňu Zeme spravili Jeden svet na školách. Premietli sme film Po nás potopa a naň sme nadviazali livestreamovanou diskusiou s odborníkom na klimatickú zmenu, našim kolegom Lukášom Osvaldom a školskou psychologičkou Patríciou Gajdošociovou.

Po nás potopa

Za dôsledkami zmeny klímy nemusíme chodiť do horiacej Austrálie či topiacej sa Antarktídy. Pociťujeme ich aj u nás na Slovensku. Film Po nás potopa z ponuky Jedného sveta na školách si dopredu pozrelo študentstvo na viac ako 100 školách po celom Slovensku. Zanechal v nich jasné posolstvo, že pokiaľ sa chceme vyhnúť najhoršiemu, musíme si všetci zodpovedať jednoduchú otázku: „Ako chceš pokračovať?“.

Film má edukačný rozmer, a odpovede tínedžerov sa osobne dotkli našich študentov. Po jeho zhliadnutí sa 12 žiakov prihlásilo do kampane Upracme Slovensko a v sobotu sme vyzbierali 300 litrov odpadkov. Ďakujeme za ich motivovanie.

Učiteľka biológie na gymnáziu v Prešovskom kraji

3,5 tisíc žiakov a žiačok zapojených v livestreamovanej diskusii

Po premietaní nasledovala diskusia, ktorú sme v reálnom čase streamovali do 108 škôl na celé Slovensko pre 3 500 žiačok a žiakov, čo považujeme za naozaj veľký dopad. Mládež kládla stovky otázok cez online aplikáciu Sli.do. Pýtali sa najmä nato, ako sa môžeme správať šetrnejšie voči klíme. Zaujímali ich tipy, čo môžeme individuálne robiť preto, aby sme prispeli k systémovej zmene. Svoje skúsenosti a rady zdieľali odborník na klimatickú zmenu, náš kolega Lukáš Osvald a školská psychologička Patrícia Gajdošociová.

Určite to stojí zato. A oplatí sa „obetovať” jednu-dve vyučovacie hodiny. Škola má aj vychovávať a toto je mimoriadne užitočné. Dokonca za mnou boli 4 žiaci, že by chceli organizovať rôzne eko aktivity počas roka a v júni vyhodnotiť, čo sa všetko podarilo, zlepšilo. Samozrejme, súhlasila som.

Učiteľka biológie na gymnáziu v Prešovskom kraji

Tešíme sa, že púchovské gymnazistiky a gymnazisti sa sami aktívne zapájajú a prispievajú ku zlepšeniu stavu našej planéty

Okrem premietania a diskusie sa v priestoroch gymnázia konal program pre púchovské základné školy, ktorý pripravili študenti a študentky gymnázia. Nachystali veľmi pútavé stanovištia a interaktívne aktivity, ktoré sa týkali zmeny klímy a ochrany životného prostredia.

Interaktívne aktivity pre púchovské základné školy

Filmové premietanie si môžete urobiť aj na vašej škole alebo vo vašej komunite. Jednoducho využite našu bezplatnú filmovú ponuku spolu s metodickými materiálmi, ktoré má celoročne k dispozícii Jeden svet na školách a Jeden svet v komunitách.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie