Prejsť na hlávný obsah
27 jan 2017

Čo skutočne (s)potrebuješ?

Nakupujeme stále viac, lebo máme viac peňazí a viac možností ich míňať. Nakupujeme čoraz viac výrobkov a služieb, ktoré pochádzajú zo vzdialených častí sveta. A veľakrát si to vôbec neuvedomujeme, no priamo tým ovplyvňujeme životy ľudí, ktorých osobne nepoznáme. Vplývame na životné prostredie celej planéty, vplývame na miestne trhy, na globálnu ekonomiku. Hoc aj kúpou malej čokoládovej tyčinky. Stali sme sa totiž súčasťou globálnej dediny.

Ako spotrebitelia sa tešíme z nízkych cien tovarov. Tričká za tri eurá, nový smartfón každý rok, či potraviny za cenu, na ktorú sa už často ani nepozeráme. To všetko má ale aj inú, skrytú cenu. Naša peňaženka a naše rozhodnutia sú silnými prostriedkami v tom, ako bude svet  vyzerať. Ten okolo nás, ale aj ten vzdialený. Zmenám spotrebiteľského správania sa totiž musia predajcovia tovaru a služieb prispôsobovať. Máme teda obrovskú moc!

global_citizenshipPredtým, než si dnes ráno dojedol svoje raňajky, závisel si na polovici sveta

Nízke ceny výrobkov majú vplyv na životné prostredie, na mzdy poľnohospodárov alebo robotníkov, na ľudské práva a niekedy aj mier v iných častiach sveta. Chov zvierat vo veľkochovoch vedie k väčšej produkcii a zníženiu ceny mäsa, ale tiež k utrpeniu zvierat a znečisteniu životného prostredia. Pesticídy síce zvyšujú výnosy v poľnohospodárstve a  znižujú konečnú cenu potravín, znečisťujú však pôdu, vodu, vzduch i samotné potraviny.

Čítaj aj: Odkiaľ pochádza čokoláda na vašom stole?

Výroba textilu v ekonomicky menej rozvinutých krajinách znižuje cenu, za ktorú ho v obchodoch kupujeme a dáva mnohým ľuďom prácu, robotníčky a  robotníci ale musia často pracovať v  nebezpečných podmienkach a za nedôstojnú mzdu.

Odkiaľ pochádza vaše bavlnené tričko?

Suroviny použité v elektronických výrobkoch môžu byť vyťažené za cenu udržiavania vojenských konfliktov alebo za cenu veľkých environmentálnych škôd. A v konečnej cenovke sú málokedy zahrnuté náklady za likvidáciu týchto výrobkov – po tom, ako ich vyhodíme alebo recyklujeme.

Odkiaľ pochádza váš mobil?

Aj drobný nákup kávy ovplyvní priamo alebo nepriamo prostredie, v ktorom vznikala a ľudí, ktorí ju vyrobili – často na druhej strane našej planéty. Môžeme ale prijať svoj diel zodpovednosti a stať sa zodpovednými spotrebiteľmi. Začni tam kde si, použi čokoľvek máš a urob, čo môžeš.

Ten Senses (3) Ten Senses (8)

Továreň Ten Senses Africa v kenskom Nairobi na spracovanie makadamových orieškov má certifikát Fairtrade.

Nakupuj pozitívne

Pozitívne nakupovanie znamená uprednostňovanie takého tovaru, ktorého vznik sprevádza menej dopadov na životné prostredie a pri ktorom sa dá povedať, že ľudia, ktorí ho vyrábali, dostali spravodlivú mzdu a pracovali v  dôstojných podmienkach. V našich podmienkach je typickým prejavom pozitívneho nakupovania uprednostňovanie lokálnych, ekologických alebo fairtrade výrobkov. Možností je však oveľa viac. Niektoré firmy sa skutočne snažia konať zodpovedne v 1024px-max_havelaar_bananen_0každom aspekte svojho podnikania a také by sme mali prostredníctvom našej peňaženky odmeniť.

Čítaj aj: O neférových ananásoch z Kostariky i férových banánoch z Kolumbie

Môžete uprednostniť elektronické spotrebiče, ktoré majú nižšiu spotrebu energie (spotreba energie v presne definovanej škále má byť povinne uvedená na každom výrobku), kupovať veci, ktoré sú síce drahšie, ale menej sa kazia, pri kúpe papiera uprednostňovať recyklovaný, aspoň občas kúpiť fairtrade čokoládu, kupovať vajíčka z  voľného chovu sliepok, uprednostňovať firmy, ktoré sa angažujú v sociálnej a environmentálnej oblasti a pod.

R3

Najefektívnejším spôsobom, ako znížiť svoju ekologickú stopu, je nakupovať menej vecí. Ak znížime vlastnú spotrebu, použije sa menej surovín, zníži sa emisia skleníkových plynov a množstvo odpadu. Dobrým príkladom, ako môžeme sami zmeniť svoje správanie v každodennom živote, je riadiť sa podľa R3 (znižovať vlastnú spotrebu, znovu použiť, recyklovať – z anglického Reduce, Reuse, Recycle).

co_skutocne_s-potrebujes_prirucka-page-011 co_skutocne_s-potrebujes_prirucka-page-012 co_skutocne_s-potrebujes_prirucka-page-013


A čo ak by zmizol papier? Alebo aký krátky je život plastovej lyžičky? A ako vzniklo moje tričko? Pre učiteľov a učiteľky stredných škôl a vyšších ročníkov základných škôl sme pripravili 32-stranovú príručku o zodpovednom sprostrebiteľskom správaní Čo skutočne (s)potrebuješ. Okrem súhrnu odporúčaných opatrení, ktoré môže každý z nás urobiť, aby prispel k zníženiu negatívnych dopadov vlastnej spotreby, v nej pedagógovia nájdu aj aktivity pre deti. 15826877_10157985014890481_5341356987985016487_n

Príručku si možno bezplatne objednať TU alebo v elektronickej podobe stiahnuť TU.

A čo o našej príručke dosiaľ povedali učitelia?

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie