Prejsť na hlávný obsah
23 jan 2012
V kategóriach

Človek v ohrození a Nadácia Pontis odsudzujú smrť kubánskeho väzňa Wilmana Villara Mendozu

wilmanvillarNadácia Pontis a občianske združenie Človek v ohrození so znepokojením prijali správu o smrti kubánskeho politického väzňa Wilmana Villara Mendozu, ktorý minulý štvrtok zomrel na zápal pľúc. Disident držal protestnú hladovku proti nespravodlivému väzneniu od novembra minulého roka.

„Jeho smrť je obrazom režimu, ktorému nezáleží na myšlienkach slobody a hodnotách demokracie,“ zdôraznila Lenka Surotchak, riaditeľka Nadácie Pontis. Tá v minulosti spolu s organizáciou Človek v ohrození podporovala rodiny kubánskych väzňov a program adopcie disidentov, do ktorého sa zapojili aj poslanci slovenského a Európskeho parlamentu.

Wilmana Villara Mendozu (31) zadržali, zbili a odsúdili na 4 roky väzenia za účasť na pokojnej protivládnej demonštrácii za ľudské práva na Kube. Opozičné skupiny vinia zo zlého zdravotného stavu vedenie kubánskej väznice Aquadores, ktoré mu údajne neposkytlo lekárske vyšetrenie. Mendozu, ktorý zomrel po 50 dňoch hladovky, podporovalo aj známe kubánske hnutie Dámy v Bielom. Aktivistky tlačili na vedenie väznice, aby ho nenechali zomrieť.

Nadácia Pontis a Človek v ohrození dôrazne žiadajú prepustenie politických väzňov, ale aj lepšie podmienky pre disidentov. Apelujú tiež na medzinárodnú komunitu, aby sa nenechala zmiasť krokmi kubánskej vlády, ktorá sa tvári, že presadzuje zmeny v režime a prepúšťa väzňov, hoci tí naďalej ostávajú v kubánskych väzniciach a v zlých podmienkach.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie