Prejsť na hlávný obsah
30 okt 2011

Blog dobrovoľníčky Kataríny Komenskej z Gruzínska

Gruzínsko: dobrovoľníctvo ako lekcia nového nazerania na život v spoločnosti

V posledných dvoch mesiacoch sa Gruzínsko stalo jedným z najzaujímavejších a najkrajších životných skúseností, aké som kedy zažila. Kultúra, tradície, kuchyňa, ľudia a samozrejme jazyková bariéra – všetko zmiešané dovedna vytvorilo z môjho dobrovoľníckeho pobytu v Tbilisi jednu veľkú výzvu, kultúrny šok, a zároveň neprekonateľný zážitok.

jvari mtskheta

Ako dobrovoľníčka participujem na projektoch Caritas ČR, ktoré sa venujú najmä regionálne špecifickým poľnohospodárskym a environmentálnym tematikám, otázkam poskytovania zdravotnej starostlivosti a prevencie, a problému začlenenia zdravotne znevýhodnených ľudí do bežného chodu gruzínskej spoločnosti.

Tbilisi - Tbilisoba 2

Reflektovať tieto problémy z môjho vlastného uhla pohľadu je ozaj náročné, keďže podmienky, v ktorých Gruzínsko „funguje“, sa mi odkrývajú len pomaly: ako napríklad takmer neexistujúci sociálny systém, plná závislosť na rodine v prípade zdravotných alebo iných problémov, veľmi časté a prudké politické zmeny, ponáhľanie sa do nových reforiem (či už v oblasti zdravotnej starostlivosti, sociálneho systému, vzdelávania), a samozrejme kultúrne stereotypy a tabu.

station sq market

Napriek tomu sú Gruzínci veľmi otvorení, priateľskí a ochotní diskutovať, konfrontovať a učiť sa jeden od druhého.

Dobrovoľnícky pobyt je financovaný z prostriedkov SlovakAid. slovakaid

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie