Barmčania sa smejú – cez vlastné slzy…
Na nasledovných karikatúrach reaguje na situáciu v Barme po zmanipulovaných voľbách v roku 2010 a odovzdaní moci novej „civilnej“ vláde v marci 2011.
Holubička, leť!
Barmská armáda otvorila klietku, z ktorej nový prezident Thein Sein vypustil vtáčika. Ten ale nemôže lietať, keďže nemá pierka. Takisto ako Barmská demokracia nemá základné slobody, ktoré nikdy nedostane z rúk súčasnej vlády: médiá sú cenzúrované, ľudia sedia vo väzeniach za kritiku vlády.
Smerom k demokracii, verzia Barma 2011
Dlhoročný vojenský diktátor Than Šwei 30. marca 2011 odovzdal moc, ktorú mala doteraz v rukách vojenská junta, do rúk novej „civilnej“ vlády. Iba štyria z tridsiatich ministrov tejto novej vlády neboli predtým vysokopostavenými funkcionármi Barmskej armády.
Volebný kolotoč. Dokonalá atrakcia.
V novembri 2008 usporiadala Barmská vojenská junta prvé voľby po dvadsiatich rokoch. Voľby sa konali pod prísnou kontrolou armády a boli zmanipulované vojenskými vládcami tak, aby sa nezopakovalo víťazstvo opozičnej Národnej Ligy za Demokraciu, ktorá vyhrala posledné slobodné voľby v roku 1990. NLD bojkotovala voľby v roku 2010, ktorých víťaz – prorežimná Jednotná Strana Solidarity a Rozvoja – bol jasný predtým, než sa voľby vôbec začali.
Pero silnejšie meča. Preto máme tanky!
Médiá nemajú prístup k informáciám o činnosti nového parlamentu v hlavnom meste Naypyitaw.
Žeravé znamenie osudu
Osud súčasných diktátorov je rušivým momentom pre Barmských generálov, čo je tiež jedným z dôvodov prečo Barmská junta zorganizovala voľby v roku 2010 a zvolala parlament. Generáli budú riadiť a kontrolovať ich totalitnú demokraciu bezpečne spoza scény.
Bezpečnosť je prvoradá. Koho bezpečnosť?
Rozpočet na rok 2011 schválený novou Barmskou vládou hovorí jasne: vojenské výdavky 23,6%, vzdelávanie 4,3%, zdravie 1,3%. Jedným z dôvodov pre obrovské vojenské výdavky je zmluva z roku 2009 medzi Ruskom a Barmou na predaj dvadsiatich prúdových bojových lietadiel MIG 29 za 570 miliónov dolárov .
„Kurňa, kto tu vesluje?!“
Otázka, ktorú sa mnohí pýtajú v súvislosti s odovzdaním moci v Barme. Nová Barmská vláda sa vydala na plavbu. Majú to vo vlastných rukách, alebo sú veslá stále v rukách armády?
Tu máte slobodnú vládu, tak ruku na to!
Takto vidí Harn Lay vzťah medzi novou vládou a Barmskou armádou.
Amnestia
Po tom, ako bola 30. marca 2011 vymenovaná nová vláda, každý netrpezlivo očakával amnestiu pre politických väzňov. Výsledok: tresty všetkých väzňov boli len znížené o jeden rok. Z viac ako 2000 politických väzňov v Barme, iba 47 bolo prepustených. Pre väčšinu politických väzňov, ktorí boli odsúdení na desiatky rokov, nemá zníženie trestu o jeden rok prakticky žiadny význam.
Právo a poriadok v novej Barme
Úloha novej Barmskej vlády je jasná – pozametať všetok Barmský neporiadok pod koberec „parlamentnej demokracie“.
Vyššie po chrbtoch vlastných ľudí
Barma patrí k najchudobnejším krajinám na svete. Ale vláda pri svojej snahe o predsedníctvo v medzivládnej organizácie politickej, hospodárskej a kultúrnej kooperácie juhoázijských krajín ASEAN na rok 2014 nehľadí na základné potreby Barmského ľudu.
Ako si kto ustelie…
Barmská vláda sa snaží o predsedníctvo ASEANu v roku 2014. ASEAN okrem iného podporuje mierové a harmonické vzťahy medzi krajinami juhovýchodnej Ázie. Bohužiaľ, Barma je skôr väzením pre národy, ktoré tu žijú. Vládna politika „barmizácie“ krajiny zbavuje ich národných identít.
My nemáme čo tajiť, vy nemáte čo nahrávať!
Zasadania nového parlamentu v hlavnom meste Naipyitaw sa konajú za prísnych bezpečnostných postupov bez prístupu médií. Členovia parlamentu môžu byť súdne stíhaní a odsúdení na 2 roky väzenia za kritiku ústavy alebo za použitie diktafónu v parlamente.
Tags: kampane-prava