Prejsť na hlávný obsah
17 jún 2011
V kategóriach

Barmčania sa smejú – cez vlastné slzy…

Na nasledovných karikatúrach reaguje na situáciu v Barme po zmanipulovaných voľbách v roku 2010 a odovzdaní moci novej „civilnej“ vláde v marci 2011.

 

1._Tato_holubica_nevyleti

Holubička, leť!

Barmská armáda otvorila klietku, z ktorej nový prezident Thein Sein vypustil vtáčika. Ten ale nemôže lietať, keďže nemá pierka. Takisto ako Barmská demokracia nemá základné slobody, ktoré nikdy nedostane z rúk súčasnej vlády: médiá sú cenzúrované, ľudia sedia vo väzeniach za kritiku vlády.

 

 

 

 

 

 

2._Zmena_k_demokracii_-_Than_Shwe_tl

 

Smerom k demokracii, verzia Barma 2011

Dlhoročný vojenský diktátor Than Šwei 30. marca 2011 odovzdal moc, ktorú mala doteraz v rukách vojenská junta, do rúk novej „civilnej“ vlády. Iba štyria z tridsiatich ministrov tejto novej vlády neboli predtým vysokopostavenými funkcionármi Barmskej armády.

 

 

 

 

3._NayPyidawsky_kolotoc

 

Volebný kolotoč. Dokonalá atrakcia.

V novembri 2008 usporiadala Barmská vojenská junta prvé voľby po dvadsiatich rokoch. Voľby sa konali pod prísnou kontrolou armády a boli zmanipulované vojenskými vládcami tak, aby sa nezopakovalo víťazstvo opozičnej Národnej Ligy za Demokraciu, ktorá vyhrala posledné slobodné voľby v roku 1990. NLD bojkotovala voľby v roku 2010, ktorých víťaz – prorežimná Jednotná Strana Solidarity a Rozvoja – bol jasný predtým, než sa voľby vôbec začali.

 

 

 

4.Sloboda_tlace

 

Pero silnejšie meča. Preto máme tanky!

Médiá nemajú prístup k informáciám o činnosti nového parlamentu v hlavnom meste Naypyitaw.

 

 

 

 

 

 

 

5._Diktatori

 

 

Žeravé znamenie osudu

Osud súčasných diktátorov je rušivým momentom pre Barmských generálov, čo je tiež jedným z dôvodov prečo Barmská junta zorganizovala voľby v roku 2010 a zvolala parlament. Generáli budú riadiť a kontrolovať ich totalitnú demokraciu bezpečne spoza scény.

 

 

 

 

 

6._Barmsk_rozpocet

Bezpečnosť je prvoradá. Koho bezpečnosť?

Rozpočet na rok 2011 schválený novou Barmskou vládou hovorí jasne: vojenské výdavky 23,6%, vzdelávanie 4,3%, zdravie 1,3%. Jedným z dôvodov pre obrovské vojenské výdavky je zmluva z roku 2009 medzi Ruskom a Barmou na predaj dvadsiatich prúdových bojových lietadiel MIG 29 za 570 miliónov dolárov .

 

 

 

 

 

7._Vlada_bez_vesiel

 

„Kurňa, kto tu vesluje?!“

Otázka, ktorú sa mnohí pýtajú v súvislosti s odovzdaním moci v Barme. Nová Barmská vláda sa vydala na plavbu. Majú to vo vlastných rukách, alebo sú veslá stále v rukách armády?

 

 

 

 

 

8._Than_Shwe_dava_palec_hore_novej_vlade

 

Tu máte slobodnú vládu, tak ruku na to!

Takto vidí Harn Lay vzťah medzi novou vládou a Barmskou armádou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9._Amnestia_v_Barme

Amnestia

Po tom, ako bola 30. marca 2011 vymenovaná nová vláda, každý netrpezlivo očakával amnestiu pre politických väzňov. Výsledok: tresty všetkých väzňov boli len znížené o jeden rok. Z viac ako 2000 politických väzňov v Barme, iba 47 bolo prepustených. Pre väčšinu politických väzňov, ktorí boli odsúdení na desiatky rokov, nemá zníženie trestu o jeden rok prakticky žiadny význam.

 

 

 

 

 

10._Thein_Sein_schovava_neporiadok_pod_kobercom

 

Právo a poriadok v novej Barme

Úloha novej Barmskej vlády je jasná – pozametať všetok Barmský neporiadok pod koberec „parlamentnej demokracie“.

 

 

 

 

 

 

 

11._snaha_o_predsednictvo_ASEANu

 

Vyššie po chrbtoch vlastných ľudí

Barma patrí k najchudobnejším krajinám na svete. Ale vláda pri svojej snahe o predsedníctvo v medzivládnej organizácie politickej, hospodárskej a kultúrnej kooperácie juhoázijských krajín ASEAN na rok 2014 nehľadí na základné potreby Barmského ľudu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12._Barma_-_narodnostne_vazenie

 

Ako si kto ustelie…

Barmská vláda sa snaží o predsedníctvo ASEANu v roku 2014. ASEAN okrem iného podporuje mierové a harmonické vzťahy medzi krajinami juhovýchodnej Ázie. Bohužiaľ, Barma je skôr väzením pre národy, ktoré tu žijú. Vládna politika „barmizácie“ krajiny zbavuje ich národných identít.

 

 

 

 

 

13._Security_check

My nemáme čo tajiť, vy nemáte čo nahrávať!

Zasadania nového parlamentu v hlavnom meste Naipyitaw sa konajú za prísnych bezpečnostných postupov bez prístupu médií. Členovia parlamentu môžu byť súdne stíhaní a odsúdení na 2 roky väzenia za kritiku ústavy alebo za použitie diktafónu v parlamente.

 

 

 

 

 

 

 

Tags:

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet