Aun Schan Su Ťij oslavuje svoje narodeniny. Osamote.
Prepustenie Aun Schan Su Ťij z domáceho väzenia ale nie je pokrokom Barmy na svojej ceste k demokracii a rešpektovaniu ľudských práv. Su Ťij bola prepustená po tom, čo si v domácom väzení odpykala celú dĺžku svojho nespravodlivého trestu, jej prepustenie bolo naviac barmskou vládou využité k odvráteniu pozornosti svetovej verejnosti od minuloročných zmanipulovaných volieb. Tieto voľby kritizovala väčšina medzinárodného spoločenstva vrátane Európskej únie. Označené boli za neslobodné a nespravodlivé.
Novoustanovená vláda, ktorá vystriedala vojenskú juntu, doteraz neurobila nič pre väčšiu slobodu či demokratizáciu krajiny. Realita je taká, že vláda ostala verná autoritárskym praktitám bývalej vojenskej junty. Barmská armáda je naďalej zneužívaná k utláčaniu etnických menšín a polícia k potláčaniu politickej opozície.
My, dolupodpísané organizácie, chceme pri príležitosti narodenín Aun Schan Su Ťij upozorniť na to, že napriek sľubovaným reformám je v Barme stále viac ako 2000 politických väzňov. Tito ľudia boli odsúdení a trávia desiatky rokov vo väzniciach len preto, že vyjadrili svoj názor na politickú či ekonomickú situáciu v Barme. V skutočne demokratickej krajine by sloboda prejavu mala patriť k základným a nepopierateľným právam každého občana.
Chceme vyzvať všetky vlády a medzinárodné organizácie, najmä EÚ a OSN, k vyvinutiu maximálneho úsilia na presvedčenie barmskej vlády, aby splnila nasledujúce požiadavky:
1. Prepustenie všetkých politických väzňov
2. Ukončenie nepriateľských akcií proti etnickým menšinám a opozičným skupinám
3. Zahájenie dialógu s predstaviteľmi etnických menšín a demokratickej opozície
Prajeme Aun Schan Su Ťij všetko najlepšie k jej narodeninám a vyjadrujeme jej našu plnú podporu a obdiv za jej nezlomné úsilie o naplnenie ideálov slobodnej spoločnosti v Barme. Dúfame, že ďalšie narodeniny bude môcť osláviť spoločne v kruhu priateľov a kolegov, ktorí sú v súčasnej chvíli nespravedlivo väznení.
Burma Center Prague, Česká republika
Eastern Europe Studies Centre, Litva
FOND – the Romanian NGDO Platform, Rumunsko
Helsinki Foundation for Human Rights, Poľsko
Lech Walesa Institute, Poľsko
Open Estonia Foundation, Estónsko
Člověk v tísni, Česká republika
Človek v ohrození, Slovensko
Polish Burma Solidarity, Poľsko
Romanian Center for European Policies, Rumunsko
Tags: kampane-prava