Prejsť na hlávný obsah
10 aug 2018

Ako inšpirovať a aktivizovať mladých ľudí (nielen) z rómskych komunít alebo zážitková pedagogika v praxi

14 mladých odvážlivcov sa pustilo s nami do spoločného dobrodružstva. 6 dní bez rodiny, niekoľko desiatok kilometrov od svojho domu, v novom prostredí s ďalšími (neznámymi) mladými ľuďmi.

 

V spolupráci s Outward Bound Slovensko realizujeme vzdelávací program pre mladých ľudí z rómskej komunity vo veku 12-17 rokov. Sú to mladí ľudia, budúci lídri, ktorí sa aktívne zapájajú a pomáhajú v našich komunitných centrách alebo iných komunitách.

V rámci projektu okrem množstva spoločných aktivít a zábavných chvíľ, otvárame s mladými ľuďmi témy, ako je dobrovoľníctvo a byť prínosom vo svojej komunite.

Skôr ako sa pustia do svojho spoločného dobrovoľníckeho projektu sme pre nich pripravili 6-dňový program, počas ktorého sa mali možnosť lepšie spoznať a zistiť, kto je v čom dobrý, kde je jeho miesto v tíme a čím môže prispieť.

Najskôr sa skamarátili s buzolou a spoznali, čo je azimut vďaka outdoorovej pecke. Za to získali suroviny a materiál na skvelý guláš a palacinky. Mňam!

   

Najväčšia výzva bola expedícia s nocou mimo strediska a podporujúceho zázemia, ktorú si aj sami naplánovali. V prípravnej fáze bola veľká podpora a vstup od nás inštruktorov, no v teréne to bolo už na nich. V každom tíme boli mladí navigátori, ktorí nás viedli celou 10 km trasou. Ďalší naplánovali jedlo na večer aj ráno, iní mali za úlohu držať skupinu pohromade. Trasa bola krásna! Viedla cez bardejovské kúpele, zelené lesy, lúky a miesta s niekoľkými výhľadmi. Po 6 hodinách sme dosiahli náš cieľ – Hrad Zborov.

Ako hradní páni a panie sme strávili noc v hradnej bašte a ráno v plnej sile prispeli aj svojou troškou k obnove Zborovského hradu.

 

Vďaka expedícii si mladí zažili aké to je niečo si naplánovať, mať zodpovednosť za svoju úlohu a prekonať sa. Viacerí si uvedomili, že zvládnu viac, ako si myslia.

V auguste nás spolu s nimi čaká väčšie sústo – príprava a realizácia dobrovoľníckej akcie vo Sveržove!

 

Vzdelávací program pre mladých je realizovaný v rámci strategického partnerstva podporeného cez Erasmus+. Ďakujeme.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie